
Polak z Chicago upamiętni wyprawę Władysława Wagnera
8 lipca Andrzej Piotrowski planuje wpłynąć do gdyńskiej mariny, symbolicznie kończąc przerwaną wyprawę Władysława Wagnera. Polonijny żeglarz chce w ten sposób uczcić m.in. 90. rocznicę rozpoczęcia wielkiego rejsu legendarnego żeglarza i przypomnieć o jego dokonaniach.
Mieszkający w Chicago Andrzej Piotrowski jest doświadczonym żeglarzem i działaczem polonijnym. W dorobku ma m.in. 14 przepłynięć Atlantyku, starty w regatach i organizację polonijnych zlotów. Na początku lat 90. miał okazję poznać Władysława Wagnera – pierwszego Polaka, który opłynął świat jachtem. Po jego śmierci Piotrowski zaczął pielęgnować pamięć o legendarnym żeglarzu.
W 2012 roku wspólnie z innymi polonijnymi wodniakami odsłonił na wyspie Tortola w archipelagu Brytyjskich Wysp Dziewiczych tablicę ku czci kapitana. Parę lat później kupił dwa jachty, które nazwał „Kapitan Wagner” i „Kpt. Wagner II”, na których odbywał rejsy Szlakiem Wielkich Polaków. Wpadł też na pomysł, żeby symbolicznie dokończyć rejs Władysława Wagnera, który z powodu wybuchu II wojny światowej nie zdołał dopłynąć do Gdyni.

Od lewej: Władysław Wagner i Andrzej Piotrowski podczas spotkania w 1990 roku.
Fot. arch. Andrzeja Piotrowskiego
– Początkowo planowałem, żeby skipperem na jachcie „Kpt. Wagner II” w rejsie w Great Yarmouth w Wielkiej Brytanii do Gdyni był Michael Wagner, syn kapitana Wagnera – opowiada Andrzej Piotrowski. – Uważałem, że to będzie najlepszym akcentem, gdy syn zakończy wyprawę ojca. Michael też był chętny. Niestety w 2015 roku zmarł.
Andrzej Piotrowski postanowił sam poprowadzić wyprawę w 2020 roku. Niestety szyki pokrzyżował mu wybuch pandemii COVID-19. Dlatego projekt przełożył na 2022 rok.
– W tym roku przypada kilka ważnych i okrągłych rocznic – tłumaczy Piotrowski. – Jest 110-lecie urodzin Władysława Wagnera, 90-lecie rozpoczęcia rejsu, 30-lecie śmierci oraz 10-lecie uroczystości zorganizowanej przez nas na wyspie Tortola na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie po II wojnie światowej osiadł. To jest dobry moment, żeby w ten sposób przypomnieć jego życie i rejs.

“Kpt. Wagner II” w Annapolis.
Fot. arch. Andrzeja Piotrowskiego
Aktualnie jacht „Kpt. Wagner II” jest w Praia da Vitória wyspie Terceira w archipelagu Azorów. Za około dwa tygodnie Andrzej Piotrowski zamierza rozpocząć przygotowania do wodowania, które planuje pod koniec maja. Później wypłynie w kierunku Gdyni. Towarzyszyć mu będą prawdopodobnie inni polscy żeglarze z Chicago.
– Nasza trasa prowadzić będzie z Azorów do miasta Cowes na wyspie White koło wybrzeży Wielkiej Brytanii – mówi Piotrowski. – Następnie popłyniemy do Londynu, ponieważ jesteśmy zaproszeni na 40-lecie Yacht Klubu Polski w Londynie. Stamtąd skierujemy się do Great Yarmouth – portu, do którego dopłynął kapitan Władysław Wagner 1 września 1939 roku. Później zatrzymamy się w Skagen i na Bornholmie.
Piotrowski szacuje, że powinien dopłynąć do Gdyni pomiędzy 6 a 9 lipca. Chciałby jednak trafić tam dokładnie 8 lipca, kiedy przypada 90. rocznica rozpoczęcia wokółziemskiego rejsu przez Władysława Wagnera. Po przybyciu do Polski polonijny żeglarz planuje m.in. przekazać do Narodowego Muzeum Morskiego skany dokumentów i zdjęć należących do Władysława Wagnera. Ma zamiar także popływać po portach Zatoki Gdańskiej, po czym wrócić samolotem do Stanów Zjednoczonych. W 2023 roku Piotrowski popłynie „Kpt. Wagnerem II” z powrotem z Trójmiasta na Azory.
Kpt. Wagner II”
Długość całkowita: 46.50’/14.17m
Szerokość: 13.50’/4.11m
Zanurzenie (max.): 5.25’/1.60m
Powierzchnia ożaglowania: 81.38 m2
Wyporność: 30000 lbs./13608 kg.
Balast ołów: 8400 lbs./3810 kg.
Konstruktor: Henry Scheel
Budowniczy: Morgan/Catalina Yacht Yard
Napęd pomocniczy: Silnik Yanmar, model: 4JH3-HTE
Typ: Yanmar turbodiesel
HP/KM: 100
Zbiornik wody: 195 gals./738 l.
Zbiornik paliwa: 175 gals./662 l.
Wysokość masztu od linii wodnej: 56.50’/7.22m
Andrzej Piotrowski jest polskim i polonijnym żeglarzem, dziennikarzem, współpracownikiem-korespondentem magazynów żeglarskich „Rejs” i „H2O”, a także „Dziennika Związkowego” i miesięcznika „Polonia” w Chicago.
W 1963 roku zaczął żeglować jako członek Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie, w 1974 r. otrzymał stopień kapitana jachtowego, a w 1976 brał udział w wyprawie żeglarskiej z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych znanej jako „Operacja Żagiel 76” na pokładzie jachtu Wojewoda Koszaliński jako III oficer na trasie: Kołobrzeg-Plymouth-Wyspy Kanaryjskie-Bermudy-Newport-Nowy Jork (6760 Mm). Do Stanów powrócił na stale w 1977 roku. W roku 1986 zakupił w Niemczech jacht żaglowy typu slup – Dehler 34, który nazwał „Solidarity” i przeżeglował trasę z Grossenbrode nad Bałtykiem i przez Morze Północne-Kanał Angielski-Atlantyk-Morze Karaibskie-Atlantyk-rzekę Hudson-Wielkie Jeziora dotarł do Chicago (9260 Mm), gdzie mieszka do dzisiaj. W roku 1988 został wybrany komandorem polonijnego klubu żeglarskiego Joseph Conrad Yacht Club w Chicago i pełnił tę funkcję przez dwie kadencje.
W latach 1988-1996 na swoim jachcie „Solidarity” 8 razy brał udział w regatach Chicago-Mackinac Race. W 1989 r. uczestniczył w regatach samotnych żeglarzy (Port Huron-Mackinac Island Solo Challenge ’89) zajmując trzecie miejsce w swojej klasie. W roku 1991 był jednym z organizatorów i uczestników (na jachcie „Solidarity”) w I zlocie żeglarzy polonijnych (I World Polonia Sailing Jamboree-Poland 91). Rejs prowadził z Chicago przez Wielkie Jeziora-rzekę Hudson-Atlantyk-Azory-Kanał Angielski-Morze Północne-Bałtyk do Gdyni (5870 Mm).
W 1991 r. założył firmę żeglarską Polish Sailing Center of Chicago, a w 1992 wziął udział w regatach o Puchar Prezydenta miasta Świnoujście na trasie Świnoujście-Bornholm-Sassnitz-Świnoujście, zajmując I miejsce w swojej klasie. W tym samym roku wziął udział jachtem „Solidarity” w regatach o Srebrny Dzwon Kołobrzegu, zajmując I miejsce w swojej klasie. W roku 1992 pożeglował w drogę powrotną do USA przez Morze Bałtyckie-Morze Północne-Kanał La Manche-rzeki i kanały Francji-Morze Śródziemne-Atlantyk-Morze Karaibskie-Wewnętrzną Przybrzeżną Drogę Wodną-rzekę Hudson i Wielkie Jeziora do Chicago (10080 Mm). W 1993 r. wziął udział na „Solidarity” w regatach samotnych żeglarzy (Solo Challenge ’93) na trasie Port Huron-Wyspa Mackinac-St. Joseph (550 Mm) zajmując I miejsce.W drugiej dekadzie XXI wieku kapitan Piotrowski m.in. prowadził rejs katamaranem „Atlantic Adventure” na trasie Le Marin, Martynika-Marigot Bay, St. Martin. Długość rejsu wyniosła 310 Mm. Na tym samym katamaranie odbył kilka rejsów czarterowych odwiedzając wyspy: St. Barts, St. Kitts, Statia, Saba, Anguilla i Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Łączna trasa tej wyprawy to 675 Mm. Wziął też udział jako co-skipper i operator filmowy w rejsie jachtu „Husaria” na trasie Vancouver-San Francisco. Przepłynięto wówczas 1080 mil morskich. Natomiast w 2011 r. popłynął jako co-skipper w rejsie jachtem „Pickwick” (Camper Nicholson 44) na trasie Ft.Lauderdale-Nassau-Sandy Cay (Bahamas)-Ft. Lauderdale. Długość trasy to 370 Mm. Uczestniczył także, jako skipper w rejsie katamaranem „Saloon” (440 Ghea) na trasie St.Martin-Brytyjskie Wyspy Dziewicze-St. Martin. Podczas rejsu przepłynięto 410 Mm.
Kpt. Piotrowski jest Członkiem Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich # 69, Towarzystwa Samotnych Żeglarzy Wielkich Jezior – Great Lakes Singlehanded Society, Michigan – USA oraz Karaibskiej Republiki Żeglarskiej.
Ważniejsze nagrody
1991 – Nagroda Specjalna „Rejs Roku za organizację i udział w I World Polonia Sailing Jamboree Poland ‘91
1993 – Druga Nagroda „Rejs Roku za rejs jachtem „Solidarity” na trasie Kołobrzeg-Chicago, USA (10,080 Mm)
1994 – Nagroda 75-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego za promowanie żeglarstwa wśród Polonii Amerykańskiej
1997 – Nagroda Conrada od miasta Gdańsk za organizację i udział w II World Polonia Sailing Jamboree – Poland ‘97
1999 – Nagroda Specjalna „Rejs Roku za rejs jachtem „Gemini I” na trasie Gdynia-St. Petersburg, Floryda (8,278 Mm)
2001 – Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego przyznany przez Zarząd Polskiego Związku ŻeglarskiegoGłówne osiągnięcia żeglarskie
– 14-krotne przepłynięcie Atlantyku na jachtach żaglowych
– przepłynięcie ponad 5000 Mm samotnie
– czterokrotne pokonanie rzeki Missisipi w rejsach jesienno-zimowych
– 11-krotny udział w regatach Chicago-Mackinac Race