< Powrót
10
lutego 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
z morzem
Prezydent Andrzej Duda podpisuje akt odnowienia zaślubin Polski z morzem.

Polska odnowiła śluby z morzem!

Prezydent Andrzej Duda, parlamentarzyści, samorządowcy i setki mieszkańców Pomorza wzięły udział 10 lutego w uroczystościach stulecia zaślubin Polski z morzem w Pucku.

Puck długo przygotowywał się do tej uroczystości. Nic dziwnego – zaślubiny Polski z morzem, których dokonał 10 lutego 1920 roku dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller, są jednym z najważniejszych wydarzeń z naszej historii XX wieku. Miasto świętowanie rozpoczęło z początkiem miesiąca, najwięcej rocznicowych imprez odbyło się w weekend 8-9 lutego, kiedy m.in. na Starym Rynku odbył się Pucki Bal Zaślubinowy w stylu lat 20. XX w., a w Muzeum Ziemi Puckiej otwarta została wystawa „Zaślubiny Polski z morzem w Pucku”.

Kulminacja 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem odbyła się w poniedziałek 10 lutego i przyciągnęła ludzi z całego kraju. Nie zabrakło władz państwowych – na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą – parlamentarzystów, samorządowców, duchowieństwa, wojskowych, harcerzy, działaczy organizacji morskich i setek mieszkańców Pucka.

Inscenizacja wjazdu gen. Józefa Hallera do Pucka.
Fot. Tadeusz Lademann

Pierwszym akcentem obchodów był przyjazd o godzinie 9.30 historycznego pociągu z Gdańska. Jest to nawiązanie do analogicznego wydarzenia sprzed stu lat, kiedy w ten sposób przybył do Pucka gen. Józef Haller. Inscenizatorów witały specjalnie przygotowane bramy i przystrojone domy. Główna część obchodów rozpoczęła się o 10.15 na Starym Rynku.

– W imieniu społeczności miasta Pucka chciałabym przywitać gości przybyłych do naszego miasta z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem – powitała zgromadzonych Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka. – Państwa obecność oznacza, że wydarzenie z 10 lutego 1920 roku miało dla Polski niezwykłe znaczenie. To wydarzenie, o którym trzeba przypominać, należycie je czcić i pamiętać. Pucczanie pamiętają, celebrują pamięć i są dumni z historii swojego miasta.

Następnie prezydent Andrzej Duda, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, Hanna Pruchniewska, starosta pucki Jarosław Białk i Grażyna Miotk-Szpiganowicz, odsłonili tablicę Antoniego Miotka, wiceburmistrza Pucka, kaszubskiego delegata na kongres wersalski oraz jednego z głównych organizatorów zaślubin sprzed stu lat.

Odsłonięcie tablicy Antoniego Miotka.
Fot. Tadeusz Lademann

– Na tablicy Antoniego Miotka napisano słowa, w których jest wszystko to, co było dla niego istotne – mówi starosta pucki Jarosław Białk. – Że był kupcem i działaczem walczącym o polskość tej ziemi. Ale wyryto także jedno słowo, które jest znakiem nas wszystkich, którzyśmy się tutaj urodzili i którzy czujemy się gospodarzami tej ziemi. To słowo, to Kaszuba. Każdy, kto będzie tędy przechodził, niech spojrzy na tablicę i zastanowi się, co dla niego znaczy by Kaszubą.

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości udali się do puckiej fary na mszę św. Następnie w porcie rybackim odbyła się najważniejsza część poniedziałkowych obchodów – podpisanie przez prezydenta aktu odnowienia zaślubin Polski z morzem.

„Dla upamiętnienia stulecia zaślubin Polski z morzem w Pucku w 1920 roku, w szczególnym czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej z najwyższym szacunkiem dla naszych rodaków, dzięki którym w 1920 roku Pomorze wróciło do odrodzonej ojczyzny, z głęboką czcią dla lokalnych bohaterów, którzy zachowując tradycję przodków przez blisko półtora wieku zaborów ocalili polskość Kaszub. Z podziwem i dumą z dokonań poprzedników, którzy tu, nad Bałtykiem podjęli przed stu laty wielkie dzieło budowy Polski morskiej. Z serdeczną myślą o naszych następcach, przyszłych pokoleniach, mieszkańcach Pucka i całego Pomorza, którzy kiedyś odczytają te słowa, z życzeniami by nasz naród szedł dalej przez dzieje wierny tożsamości łączącej nas w jedną wspólnotę, pielęgnując dziedzictwo 1054 lat historii Polski i razem budując pomyślną, szczęśliwą przyszłość naszej wolnej ojczyzny, suwerennej Rzeczypospolitej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, 10 lutego 2020 roku.”

– To dzień zupełnie wyjątkowy, takich zaledwie kilka mamy w tym okresie, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił prezydent Andrzej Duda. – Oprócz 11 listopada, do tych wydarzeń najważniejszych, z całą pewnością które Polskę ukształtowały i budowały naszą historię, należało Powstanie Wielkopolskie, dzięki któremu Wielkopolska wróciła do macierzy. Należały powstania śląskie, przede wszystkim to pierwsze. Należał powrót Polski nad morze, czyli wydarzenie, którego setną rocznicę obchodzimy dzisiaj. Ten 10 luty jest dla gospodarczej odbudowy polskiego państwa chyba spośród tych wszystkich, najważniejszy. Fundamentem tej nowo kształtującej się Polski była Gdynia, której budowa rozpoczęła się zaraz po tym, kiedy Polska wróciła nad Bałtyk. I potem dzięki temu możliwe było rozwijanie naszego państwa.

Obchody zakończyło złożenie wieńca w wodach Bałtyku z helikoptera Marynarki Wojennej oraz kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Hallera.

Żeglarskie obchody zaślubin Polski z morzem zainaugurowane zostały przez Pomorski Związek Żeglarski 9 grudnia na XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej. Pokazano na niej trzy filmy: poświęcone zaślubinom 10 lutego 1920 rokuojcom Polski Morskiej i generałowi Mariuszowi Zaruskiemu, który był jednym z twórców naszego żeglarstwa.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ