< Powrót
18
grudnia 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Wikipedia

Polska szantami stoi

Polska, choć nie ma tak bogatych tradycji żeglarskich jak np. Wielka Brytania czy Francja, to jest fenomenem pod względem popularności szant.

Ten gatunek pieśni ma w Polsce wielu wykonawców, śpiewają je liczne zespoły, organizowane są festiwale. Oto najciekawsze z nich.

Pomysł Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties pojawił się w 1981 roku. Festiwal zainicjowała grupa kilku pasjonatów żeglarstwa i szant związanych z Młodzieżowym Klubem Morskim „Szkwał”. W pierwszej edycji pojawiło się 20 wykonawców i około 100 widzów.

W niedługim czasie krakowski festiwal stał się imprezą ogólnokrajową, a od 1987 roku także międzynarodową. Gośćmi tej imprezy byli wykonawcy z zagranicy, światowej sławy zespoły szantowe z Anglii: Bristol Shantymen, Sollent Breeze, Stormalong John oraz Stan Hugill – człowiek legenda, ostatni szantymen pracujący na żaglowcach, marynarz, pisarz, poeta, malarz marynista. Z czasem tez koncerty festiwalowe z małej kameralnej sali przeniosły się do Centrum Kultury Rotunda.

Kolejna edycja krakowskiego festiwalu już w lutym 2024 roku.

Krakowskie Shanties były i są kolebką wielu żeglarskich szlagierów, które na stałe weszły do kanonu klasyki piosenki żeglarskiej. Jest także miejscem, gdzie obecnie najpopularniejsze polskie zespoły rozpoczynały swoją karierę szantową: Stare Dzwony, Packet, Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty, Cztery Refy, Zejman i Garkumpel.

Port Pieśni Pracy – Tyski Festiwal Szantowy to impreza, która od blisko 40 lat ma stałe miejsce w kalendarzu polskich imprez żeglarskich. Organizatorzy zapraszają wykonawców i słuchaczy na kilka scen w Tychach. Tam również można posłuchać i pośpiewać szanty wraz z najbardziej popularnymi wykonawcami pieśni żeglarskich. W Porcie Pieśni Pracy także występują znani i lubiani wykonawcy i zespoły szantowe. Często „cumują” w Tychach np. Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Formacja, czy Waldemar Mieczkowski i „Atlantyda”, „Perły i Łoty”, „Ryczące Dwudziestki”.

Port Pieśni Pracy ma charakter integracji międzypokoleniowej, która łączy pasję żeglarską i zamiłowanie do muzyki. To także okazja do spędzania czasu w otoczeniu charakterystycznych dla Tychów atrakcji turystycznych, w tym wielokrotnie docenianego i nagradzanego Jeziora Paprocańskiego. Festiwal, oprócz zabawy, niesie ze sobą także akcje społeczne. Wielokrotnie prowadzono tu także zbiórki charytatywne, np. dystrybuując festiwalowe koszulki.

Port Pieśni Pracy to festiwal odbywający się w Tychach.

Na szantowej polskiej scenie ważnym festiwalem są Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu”. Festiwal opiera się głównie o lokalną, wrocławską publiczność, ale również gromadzi najważniejszych wykonawców sceny żeglarskiej w Polsce. Kiedyś koncerty odbywały się w najbardziej koncertowym miejscu Wrocławia – Hali Wytwórni Filmów Fabularnych.

Obok polskich wykonawców we Wrocławiu gościli także zagraniczni artyści, choćby tacy jak: The Ukrainians czy The Dubliners. Organizatorem tego festiwalu jest Stowarzyszenie „Nasze Miasto Wrocław”.

Szanty we Wrocławiu już w styczniu 2024 roku.

We wrześniu Yacht Klub Człuchów już po raz drugi zorganizował Pomorski Konkurs Piosenki Żeglarskiej. W tej imprezie wzięły udział dzieci, młodzież i dorośli. Pierwsza edycja odbyła się 17 września 2022 roku w ramach obchodów 25-lecia Yacht Klubu Człuchów.

– Ubiegłoroczna edycja wypaliła i byliśmy zadowoleni z frekwencji – wystąpiło ponad 30 uczestników – opowiada Katarzyna Muszyńska, koordynatorka konkursu. – Dzięki temu załapaliśmy wiatr w żagle i postanowiliśmy konkurs zorganizować ponownie.

W drugiej edycji Pomorskiego Konkursu Piosenki Żeglarskiej w Człuchowie wystąpiło w sumie 36 solistów i zespołów ze: Szczecinka, Słupska, Jastrowia, Koronowa, Tucholi, Piły, Bytowa, Gdańska, Warszawy, Człuchowa, Ględowa, Wierzchowa, Rychnów oraz Stołczna.

Gwiazdą II Pomorskiego Konkursu Piosenki Żeglarskiej w Człuchowie był Kamil Badzioch, któremu towarzyszył grając na gitarze Wojciech Kopylec. Uczestnicy koncertu mieli okazję do wspólnego śpiewana znanych i lubianych szant, a także wysłuchania tych mniej znanych pieśni żeglarskich.

W człuchowskim konkursie ważne role odgrywają dzieci.

W czerwcu 2023 roku w Gdyni odbyła się 37. edycja Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej, który jest jedną z najstarszych tego typu imprez w Polsce, zawsze otwartą dla publiczności. Z powodzeniem łączy ludzi morza wokół tradycyjnych pieśni pokładu i współczesnej piosenki morskiej. W festiwalu zawsze biorą udział ważni dla tego gatunku pieśni wykonawcy, jak choćby Marek Szurawski, łódzki zespół „Cztery Refy”, czy grupa śpiewających, a capella żeglarzy „Klang”. Koncerty w ramach tego festiwalu odbywają się między innymi na pokładzie „Dary Pomorza”.

Organizatorzy gdyńskiej imprezy starają się promować region i jego morskie dziedzictwo wśród mieszkańców i turystów. Pomysłodawczynią i organizatorką Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni jest Jolanta Klupś.

Bałtycki festiwal

Zespół “Atlantyda”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
2
+1
1
+1
0
+1
1
+1
1