< Powrót
30
maja 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Katarzyny Domańskiej
Józefa Klejnot-Turskiego
Odnowiony nagrobek Józefa Klejnot-Turskiego w Bydgoszczy.

Polski Związek Żeglarski na 95-lecie upamiętni Józefa Klejnot-Turskiego

Odsłonięcie nowego nagrobka Józefa Klejnot-Turskiego oraz konferencja historyczna – tak wyglądać będą obchody 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego w Bydgoszczy. Zorganizowane zostaną 8 czerwca.

W ramach jubileuszu 95-lecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego zaplanowano program wydarzeń na 2019 rok. Ważna jego część odbędzie się już 8 czerwca w Bydgoszczy, gdzie o godzinie 12 odsłonięty zostanie nowy nagrobek Józefa Klejnot-Turskiego, pierwszego prezesa PZŻ. Natomiast godzinę później rozpocznie się konferencja „Historia żeglarstwa w Polsce – 95 lat Polskiego Związku Żeglarskiego”.

– Inicjatywa odszukania grobu pierwszego prezesa wyszła od Koła Seniorów PZŻ, a w poszukiwania zaangażowało się Kujawsko-Pomorskiego Kolegium Kapitanów Jachtowych – tłumaczy Katarzyna Domańska, wiceprezes PZŻ ds. szkolenia i prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. – Okazało się, że na bydgoskim cmentarzu jest kamienna płyta Józefa Klejnot-Turskiego, niestety zupełnie nieczytelna. Ponieważ nie udało się nam odnaleźć rodziny, ani spadkobierców, opłaciliśmy grób na 20 lat, więc nie zostanie zlikwidowany. Przygotowaliśmy też nową, granitową płytę zaprojektowaną przez kapitan Grażynę Kryspin.

Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu tablicy na cmentarzu parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludwikowo odbędzie się druga część sobotnich obchodów, czyli konferencja „Historia żeglarstwa w Polsce – 95 lat Polskiego Związku Żeglarskiego”. Od godziny 13 w Auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wysłuchać będzie można siedmiu prelekcji poświęconych m.in. Józefowi Klejnot-Turskiemu, dziejom żeglarstwa morskiego i osiągnięciom bydgoskich żeglarzy. Oba wydarzenia są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Program obchodów 95-lecia PZŻ w sobotę 8 czerwca

Józefa Klejnot-TurskiegoJózef Klejnot-Turski był organizatorem żeglarstwa i pierwszym prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego. Urodził się 20 czerwca 1889 roku w Tallinie, ukończył gimnazjum w Rewlu i Wydział Historyczno-Filologiczny na Uniwersytecie w Petersburgu.

Podczas I wojny światowej był organizatorem dwóch szkół Macierzy Polskiej w Moskwie. W sierpniu 1919 roku wstąpił do wojska polskiego, a rok później rozpoczął pracę w nowo utworzonej Szkole Morskiej w Tczewie. Był założycielem czasopisma „Żeglarz Polski” i Pierwszego Polskiego Klubu Yachtowego w Gdańsku w 1922 roku. Został pierwszym prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego, wybrany w 1924 roku w Tczewie.

Pracował, w latach 30., w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Gdyni. W 1939 roku walczył na ochotnika w obronie Kępy Oksywskiej, a okres II wojny światowej spędził w obozach jenieckich. Po wojnie, do 1949 roku, był zatrudniony w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Gdyni. Po jej likwidacji otrzymał przez władze nakaz wyjazdu z Gdyni. Ostatnie lata życia spędził w Bydgoszczy, gdzie zmarł 25 sierpnia 1958 roku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ