< Powrót
27
listopada 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
nawigacji

Pomorscy nauczyciele poznawali nawigację

Przypomnienie podstawowych pojęć z dziedziny nawigacji, używanie trójkątów i wyznaczanie pozycji na mapie – tak wyglądało seminarium dla pomorskich nauczycieli „Jak pracować z przyszłymi mistrzami nawigacji?”.

Seminarium, które odbyło się w Gdyni we wtorek 27 listopada, zorganizowane zostało przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku i Pomorską Szkołę Żeglarstwa i Edukacji Morskiej, funkcjonującą przy Pomorskim Związku Żeglarskim. Jej odbiorcami byli nauczyciele z pomorskich szkół podstawowych, którzy mogli poznać lub przypomnieć sobie podstawowe informacje o nawigacji. Wszystko po to, żeby mogli lepiej przekazywać wiedzę swoim uczniom.

– Zgłosiłam się na szkolenie, żeby móc zarazić wiedzą nawigacyjną młodych adeptów żeglarstwa – mówi Małgorzata Aszyk ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Gdańsku. – Mieszkamy nad morzem i warto, żeby z tego skorzystali. Zajęcia były bardzo ciekawe i – co bardzo ważne – nie składały się tylko z teorii. Na studiach tematyka ta się przewijała, ale nie w wymiarze praktycznym – nigdy nie pracowaliśmy na mapach nawigacyjnych.

nawigacji

Cyrkiel nawigacyjny w użyciu.

Podczas trzygodzinnych zajęć siedmiu uczestników poznawało podstawowe pojęcia związane z nawigacją. Seminarium nie było jednak tylko suchą teorią – nauczyciele z cyrklami i trójkątami nawigacyjnymi szybko przystąpili do pracy z mapą. W ramach ćwiczeń obliczali odległości i wyznaczali drogę i pozycje.

– Nauczycieli uczy się trochę inaczej niż dzieci, bo oczekują oni gotowego rozwiązania – mówi Artur Sarnowski, wykładowca PSŻiEM. – Dotyczy to zresztą nie tylko nauczycieli, ale też trenerów czy instruktorów. Trudno też przekazać dużo wiedzy w tak krótkim czasie – ale co najważniejsze, udało się popracować na mapie.

nawigacji

Wtorkowe seminarium nie było pierwszym takim wydarzeniem. Na początku roku Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku i Pomorską Szkołą Żeglarstwa i Edukacji Morskiej zorganizował w Gdyni, Słupsku i Chojnicach warsztaty „Matematyczne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej”, w których wzięło udział blisko 200 uczniów. Większość uczestników kursu wystartowało w marcu w III Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji. Najlepsi z nich popłynęli w maju w czterodniowy rejs „Zawiszą Czarnym”, w ramach projektu Do granic Niepodległej, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

W styczniu 2019 roku rozpoczną się kolejne warsztaty „Matematyczne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej”, które zakończą się eliminacjami do IV Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. Szczegółowe informacje już wkrótce.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0