< Powrót
13
października 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Julia Groth
Rejs na Pogorii był nagrodą dla twórców filmu promującego morskie walory województwa pomorskiego.

Pomorskie Żagle Wiedzy, czyli efekt zaangażowania

W Pierwoszynie i Rewie odbyła się konferencja „Kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy – Wsparcie Regionalne”. 

Konferencja, która odbyła się 6 i 7 października 2023 miała na celu podsumowanie projektu, który od dwóch lat był realizowany w 137 szkołach województwa pomorskiego. W projekcie wzięło udział 21 gmin, które były liderami i współpracowały z innymi gminami z naszego województwa.

– Gośćmi tej konferencji byli przede wszystkim dyrektorzy i nauczyciele szkół, którzy uczestniczyli w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy – Wsparcie Regionalne” oraz ci, którzy zainteresowali się szeroko pojętą edukacją morską, by zająć się nią w swoich szkołach – wyjaśnia Iwona Poźniak, konsultant ds. edukacji morskiej i projektów edukacyjnych w Pomorskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

W wydarzeniu wzięli udział min. Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku, który reprezentował instytucję koordynującą projekt. Była obecna także Teresa Szakiel, wicedyrektor Departamentu Edukacji i Sportu tego urzędu oraz Kamila Kargulewicz, także z tego departamentu, która zaprezentowała wpływ projektu na jego uczestników.

Na konferencji gościli także Janusz Frąckowiak, zasłużony trener Yacht Clubu Rewa i wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Leopold Naskręt, który reprezentował bardzo ważnego partnera, podejmującego się realizacji wielu zadań, zwłaszcza związanych z upowszechnianiem żeglarstwa wśród młodzieży, poprzez liczne konkursy, zajęcia tematyczne i organizację rejsów.

Istotnym punktem konferencji był zaprezentowany przez uczestników rejs „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Zrobili to Maciej Barański, dorosły uczestnik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łebie oraz uczniowie, licealiści Maksymilian Pytio i Julia Potrykus, którzy wzięli udział w rejsie „Pogorią”.Ten rejs był nagrodą za przygotowanie filmu przedstawiającego walory żeglarsko-morskie województwa pomorskiego.

– To była żywa relacja, więc zrobiła na uczestnikach konferencji bardzo duże wrażenie – opowiada Iwona Poźniak. – Pokazała, że praktyczny walor szkolenia żeglarskiego rozbudził pasje i dał tym młodym ludziom wiele kompetencji, które zostaną z nimi na zawsze.

Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy” dobiega końca. We wniosku projektowym wiele szkół i gmin zapisało kontynuację tych działań poprzez udział w Pomorskim Programie Edukacji  Morskiej, który funkcjonuje od 2018 roku.

– Kończy się finansowanie projektu, ale działania żeglarskie w szkołach zostały na tyle zaszczepione, że będą kontynuowane na bazie własnych, mniejszych programów czy grantów – mówi Iwona Poźniak.

W projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy” chodziło przede wszystkim o popularyzację żeglarstwa. Ale nie tylko. Chodziło też o popularyzację szeroko pojętej kultury morskiej, regionalizmu, geografii, ekologii, a nawet nawigacji. Ważne było ich praktyczne zastosowanie wśród uczestników projektu poza zajęciami szkolnymi.

– Najwyraźniej „Pomorskie Żagle Wiedzy” trafiły na podatny grunt i pomogły rozwinąć to, co w szkołach zdążyło wykiełkować, dlatego mamy dość spektakularny efekt zaangażowania w ten projekt – dodaje Iwona Poźniak.

Dzięki Kamili Kargulewicz, inspektorowi Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku możemy poznać zestawienie liczbowe projektów realizowanych pod wspólnym hasłem „Pomorskie Żagle Wiedzy”.

Zrealizowano w sumie 22 projekty (21 gminnych i jeden koordynacyjny) „Pomorskie Żagle Wiedzy – Wsparcie Regionalne”. W projekt było zaangażowanych 43 gmin z województwa pomorskiego, uczestniczyło w nim 137 szkół podstawowych. Wsparciem zostało objętych w sumie 8670 uczniów i 1137 nauczycieli. Łączna wartość 22 projektów to ponad 15 milinów złotych (21 projektów gminnych to koszt 12 918 892,00 zł, w tym dofinansowanie UE to: 10 981 050,00 zł; projekt koordynacyjny to: 2 351 157,89 zł, w tym dofinansowanie UE: 1 998 484,20 zł).

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ