< Powrót
24
stycznia 2019
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
MP załóg jednoosobowych.

PZŻ pod znakiem morza

– To był pracowity rok dla pionu morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego – podsumowuje wiceprezes ds. morskich PZŻ Bogusław Witkowski. – Postaramy się utrzymać tempo także w tym roku.     

2018 rok zaznaczył się przede wszystkim w morskim żeglarstwie regatowym. Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ pod przewodnictwem Bogusława Witkowskiego wybrała organizatorów morskich żeglarskich mistrzostw Polski, które odbyły się: samotników – 14-15 lipca w Gdyni, załóg dwuosobowych – 27-29 lipca w Gdyni i załóg wieloosobowych – 23-26 sierpnia w Dziwnowie.

Równocześnie trwał proces wyłaniania organizatorów mistrzostw Polski w roku 2019. I tak:
– Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC Załóg Jednoosobowych odbędą się w Gdyni 19-21 lipca 2019 r. i zostaną zorganizowane przez Stowarzyszenie Jachtklub Morski Roda z Gdyni we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim (PoZŻ);
– Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Załóg Dwuosobowych odbędą się w Ustce 7-11 sierpnia 2019 r. i zostaną zorganizowane przez START-UP Paweł Wilkowski z Gdyni we współpracy z PoZŻ;
– Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski (załóg wieloosobowych) odbędą się w Gdańsku 22-25 sierpnia 2019 r. i zostaną zorganizowane przez Gdański Ośrodek Sportu we współpracy z PoZŻ.

Istotne novum to powoływanie do regat w randze mistrzostw Polski i Pucharu Polski zespołów: technicznego i bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest weryfikacja i sprawdzanie zgodności stanu faktycznego jachtu ze świadectwem pomiarowym oraz sprawdzanie wyposażenia jachtów w odpowiednie środki bezpieczeństwa. Koszty tego ponosi PZŻ.

Porządkowaniem spraw regatowych zajmował się przez cały ostatni rok Zespół ds. regat Komisji Żeglarstwa Morskiego PZŻ. Jego członkowie opracowali m. in. regulamin klasyfikacji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

– Ale to nie wszystko – mówi członek Komisji Żeglarstwa Morskiego PZŻ Andrzej Mielicki. – Niezwykle istotną sprawą było również stworzenie grupy roboczej, która rozpoczęła pracę nad powołaniem kadry narodowej w żeglarstwie morskim. Jesteśmy już po wstępnych ustaleniach. Chcielibyśmy wodować projekt w tym roku.

Istotna, choć zwykle mało zauważalna, była aktywność Komisji Żeglarstwa Morskiego PZŻ na polu konsultacji prawnych. Zespół ds. organizacyjno-prawnych przygotował szereg stanowisk prawnych dla administracji państwowej w ważnych dla żeglarstwa morskiego dziedzinach.

– To jest cały pakiet pism dotyczących bezpieczeństwa morskiego – wyjaśnia zaangażowany w tę pracę Leopold Naskręt. – Ale nie tylko. Zajęliśmy również stanowisko w sprawie, mocno ostatnio dyskutowanych, kwalifikacji i przeszkolenia załóg jachtów komercyjnych. Konsultowaliśmy również pracę Komisji Technicznej PZŻ.

Kwestie bezpieczeństwa szczególnie interesują Komisję Żeglarstwa Morskiego PZŻ. Widomym tego znakiem było zaangażowanie jej – jako partnera – w organizację IV Żeglarskiej Konferencji Bezpieczeństwa przeprowadzonej przez PoZŻ 24 marca ubiegłego roku w Gdyni. To spotkanie gromadzi co roku 200 żeglarzy z całej Polski i dorobiło się już swojej marki.

Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ dba o to, aby z informacją o swojej działalności oraz w ogóle o sprawach polskiego żeglarstwa morskiego docierać do żeglarzy i mediów.

– Stanowi to realizację moich osobistych zobowiązań z posiedzenia Konwentu Komandorów Okręgowych Związków Żeglarskich PZŻ, które odbyło się 13 stycznia ubiegłego roku w Gdańsku – mówi Bogusław Witkowski. – Wymienię tylko dwie, ale szalenie ważne, sprawy. Pierwsza to uporządkowanie Działu Morskiego na stronie PZŻ (www.pya.org.pl) a drugi to współpraca z portalem www.zeglarski.info, który towarzyszył wszystkim naszym działaniom w roku ubiegłym. Odsyłam do nich wszystkich zainteresowanych naszą pracą. Zachęcam również do nadsyłania do nas informacji o ciekawych rejsach, wydarzeniach i innych inicjatywach. Będziemy je umieszczać na stronie PZŻ.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ