< Powrót
19
stycznia 2015
Tekst:
Natalia Kowalska
Zdjęcie:
Arch. Bohdana Sienkiewicza
Bohdan Sienkiewicz

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Bohdan Sienkiewicz

Dziennikarz, publicysta, popularyzator żeglarstwa i wielbiciel morza. Bohdan Sienkiewicz przez wiele dekad przybliżał Polakom morze.

Bohdan Sienkiewicz urodził się 10 września 1931 roku w Stolinie na Polesiu. Po wojnie, wraz z rodziną, przeprowadził się z Pińska do Polski. Ze względu na to, że ojciec był kapitanem, pochodzącym z rodziny szlacheckiej, Bohdan Sienkiewicz od dziecka odczuwał pociąg do morza. Zaczął od rozwiązywania kursów pracy morskiej publikowanych przez redakcje „Młodego Żeglarza” i „Morza”, aby dostać się do Szkoły Jungów a później Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Jednak po zdaniu matury w 1951 roku, kontynuował naukę w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie na Wydziale Morskim do 1956 roku, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomii. W latach 1971-1976 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Reżyserii Filmowej.

Podczas studiów, zamiłowanie do morza Bohdana Sienkiewicza wzrosło. Już wtedy rozpoczął współpracę z Telewizją Polską – tworzył materiały dotyczące gospodarki morskiej. Z Gdynią związał się na stałe w 1960 roku, gdy redagował miesięcznik „Polish Maritime News”. Pracę na etacie w Telewizji Polskiej w Gdańsku rozpoczął w 1965 roku. Dwa lata później wraz z redaktorami Jerzym Micińskim, Stanisławem Ludwigiem i kapitanem żeglugi wielkiej Wojciechem Zaczkiem oraz komandorem Rafałem Witkowskim stworzył program o tematyce żeglarskiej „Latający Holender”. Program był emitowany przez 26 lat i dla młodych ludzi był nie tylko źródłem wiedzy o żeglarstwie, ale także okazją do poznania ludzi morza. Redakcja „Latającego Holendra” organizowała także obozy żeglarskie dla młodych, na których co roku, żeglarstwa uczyło się ok. 100 osób. Aby umożliwić pracę na pokładzie młodym żeglarzom, na potrzeby programu została zbudowana „Pogoria” – żaglowiec zaprojektowany przez Zygmunta Chorenia, odpowiedni dla osób, które wcześniej nie miały styczności z żeglarstwem. Kariera telewizyjna Bohdana Sienkiewicza rozwijała się – od 1976 roku do początku 1981 był korespondentem zagranicznym Telewizji Polskiej w Afryce, zebrane tam materiały wykorzystywał później w prowadzonym przez siebie (przez 16 lat) programie „Dookoła Świata”. W latach 1965-1971 był zastępcą redaktora naczelnego TVP Gdańsk, a od 1971 do 1976 pełnił funkcję redaktora naczelnego.

W latach 1987-1988 Bohdan Sienkiewicz wziął udział w rejsie „Daru Młodzieży” dookoła świata, w trakcie tej podróży wraz z operatorem Januszem Ulatowskim zrealizował serię filmów dokumentalnych. W czasie tej wyprawy Bohdan Sienkiewicz wraz z załogą „Daru Młodzieży” opłynął Horn – Przylądek Nieprzejednany  a wcześniej był świadkiem jak szkolna fregata, przeszła pod pełnymi żaglami pod słynnym Harbour Bridge w Sydney. W czasie rejsu w ryczących czterdziestkach i wyjących pięćdziesiątkach dowodzony przez kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza „Dar Młodzieży’  zdobył „The Boston Teapot Trophy” – za pokonanie 1259 mil morskich w ciągu 144 godzin.

Bohdan Sienkiewicz obecnie jest na emeryturze, lecz mimo tego ciągle jest aktywny zawodowo, zarówno pisząc do m.in. magazynu żeglarskiego „Wiatr” czy internetowego „Portalu Morskiego”  jak i realizując kolejne filmy dokumentalne.

Bohdan Sienkiewicz był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrody Klubu Publicystów Morskich SDP, Marynistów Polskich, Nagrodę Miasta Gdańska – Medal Księcia Mściwoja II, CONRADA – Międzynarodową Nagrodę – Indywidualności Morskie. Jest także odznaczony za telewizyjne wychowanie morskie młodzieży Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą odznaką honorową „Zasłużony Pracownik Morza” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Bohdan Sienkiewicz zmarł 20 lipca 2021 roku.

Zapraszamy do wysłuchania opowieści Bohdana Sienkiewicza o początkach zamiłowania do żeglarstwa oraz perypetiach związanych z wyborami uczelni:

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0