< Powrót
30
czerwca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Mira Urbaniak

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Mira Urbaniak

Dziennikarka i żeglarka, której pasją są morze i żaglowce. Mira Urbaniak pływała m.in. na „Darze Młodzieży”, „Fryderyku Chopinie”, a na „Zawiszy Czarnym” pokonała Horn.

Mira Urbaniak urodziła się 3 listopada 1951 roku w Szczecinie i całe życie mieszkała blisko morza. Dorastała w Wolinie i w Helu, a później przeniosła się do Trójmiasta. W 1975 roku ukończyła Wydział Elektryczny Politechniki Gdańskiej, jednak nigdy nie pracowała w zawodzie. Na studiach zaangażowała się w pracę w Studenckiej Agencji Radiowej w Gdańsku, w której była zastępczynią redaktora naczelnego ds. programowych.

Dwa lata ukończeniu uczelni, w 1975 roku, została zatrudniona w Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku, gdzie była spikerką, reporterką i publicystką. W latach 1991-1993 była też redaktor naczelną. Dzięki niej Radio Gdańsk zaczęło nadawać przez całą dobę.

Po 1993 roku Mira Urbaniak współpracowała z wieloma redakcjami i tytułami, m.in. TVP Gdańsk, Radiem Kołobrzeg, magazynem Rejs, Gazecie Kołobrzeskiej i Gazecie Gdyńskiej. Pracowała także przy organizacji Zlotów Oldtimerów w Szczecinie, zlotu żaglowców The Cutty Sark Tall Ships’ Races w Szczecinie i Gdyni. Aktualnie nagrywa podcasty w ramach projektu „Osobisty Poczet Ludzi Morza”, w których opowiada m.in. o Władysławie Wagnerze, Józefie Unrugu i Zdzisławie Pieńkawie. Napisała także dwie książki – „Gdynia. Żeglarska stolica Polski” oraz „Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca”, która ukazała się ze wsparciem Pomorskiego Związku Żeglarskiego i pod patronatem portalu Żeglarski.info.

Mira Urbaniak jako dziennikarska mocno związała się z tematyką morską, a zafascynowały ją zwłaszcza żaglowce. W 1983 roku popłynęła w pierwszy rejs „Darem Młodzieży”. Potem przyszły kolejne, m.in. na „Zawiszy Czarnym”, na którym uczestniczyła w etapie wyprawy dookoła świata oraz w rejsie po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Żeglowała także na „Iskrze” w regatach Columbus ‘92 oraz na „Fryderyku Chopinie” na Karaibach. Pływała też po wodach polarnych i trzykrotnie była na Spitsbergenie.

Mira Urbaniak działa prężnie w organizacjach żeglarskich, m.in. Bractwie Zawiszaków i Bractwie Kaphornowców, z ramienia którego zasiada w jury Nagrody im. Leszka Wiktorowicza. Była też społeczną pełnomocniczką burmistrza Helu ds. żeglarstwa i wychowania morskiego.

Za dokonania była wyróżniana. W 1992 roku otrzymała nagrodę „Homo Popularis”, a trzy lata później „Szczupak 2008” za popularyzację morskiego Szczecina. W 2016 roku otrzymała Krzyż „Pro Mari Nostro” przyznawane przez Ligę Morską i Rzeczną.

Mira Urbaniak zmarła 29 sierpnia 2021 roku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0