< Powrót
11
kwietnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Włodzimierz Kuchta

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Włodzimierz Kuchta

Choć ma patent kapitana to nigdy nie miał okazji popłynąć w wielki rejs. Ale Włodzimierz Kuchta jest współtwórcą jachtów serii J-140 i J-80, którymi polscy żeglarze dopłynęli do niemal każdego zakątka świata.

Włodzimierz Kuchta urodził się 28 kwietnia 1928 roku w Łodzi. Jego rodzicami byli Władysław, kierowca samochodowy oraz Antonina, która pracowała jako tkaczka. Podczas II wojny światowej, po ukończeniu edukacji w piątej klasie szkoły podstawowej, Włodzimierz Kuchta pracował w Łodzi w odlewni żeliwa i przy kopaniu okopów niedaleko Włocławka. Po wojnie kontynuował edukację – ukończył szkołę podstawową i gimnazjum, a w 1947 roku przyjechał do Gdańska do Technikum Budowy Okrętów „Conradinum”. Jak sam przyznaje, decyzja o związaniu się z budownictwem okrętowym była spontaniczna, ponieważ wcześniej nie miał żadnych kontaktów z tą branżą, a rodzice chcieli, żeby został włókniarzem.

W 1950 roku Włodzimierz Kuchta uzyskał dyplom technika budowy okrętów i rozpoczął pracę w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych. Rok później kontynuował edukację na Politechnice Gdańskiej w wieczorowej szkole inżynierskiej. Ukończył ją w 1955 roku z tytułem inżyniera. W CBKO pracował przez dziewiętnaście lat, a od 1971 roku był zatrudniony w Biurze Projektowym Stoczni Gdańskiej. Po przemianach po 1989 roku rozpoczął pracę w firmie Zygmunta Chorenia „Choreń Design & Consulting”, w której spędził około dziesięciu lat.

W 1954 roku, razem z innymi inżynierami, a jednocześnie żeglarzami z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej – Henrykiem Kujawą, Józefem Szymańdą i Romanem Borawskim – wszedł do zespołu, który zaprojektował dwa typy stalowych jachtów pełnomorskich – J-140 (m.in. „Otago” i „Śmiały”), a później J-80 (m.in. „Freya” i „Alf”). Włodzimierz Kuchta pomagał również Wojciechowi Orszulokowi w tworzeniu dokumentacji konstrukcyjnej jachtu „Kismet” oraz brał udział w projektowaniu żaglowców „Pogoria” i „Dar Młodzieży”. Zaprojektował także dla siebie jacht balastowo-mieczowy „Gaya”.

Włodzimierz Kuchta z żeglarstwem zetknął się w 1948 roku, podczas nauki w „Conradinum”. Początkowo należał do Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Gdańsku, a następnie do Yacht Klubu Polski Gdynia. Na początku lat 50. związał się sekcją żeglarską „Stal” przy Stoczni Gdańskiej, późniejszym Jachtklubem Stoczni Gdańskiej, w której czynnie działał do 1991 roku. Pełnił w nim przez wiele lat funkcję wicekomandora ds. organizacyjnych. Działał również w Polskim Związku Żeglarskim – był Inspektorem Nadzoru Technicznego. W 1963 roku zdobył patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej.

Jako żeglarz Włodzimierz Kuchta pływał tylko na Bałtyku. Nie udało mu się wziąć udziału w wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race na „Otago” w latach 1973-1974, ponieważ przez dziewięć miesięcy, na przełomie 1972 i 1973 roku, pływał jako inżynier gwarancyjny na norweskim statku zbudowanym w Stoczni Gdańskiej.

Za swoją działalność został uhonorowany m.in. srebrną odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” i honorową odznaką „Zasłużonego działacza żeglarstwa polskiego”. 6 lipca 2018 roku otrzymał Medal za Szczególne Zasługi dla Pomorskiego Żeglarstwa.

Zmarł 13 grudnia 2019 roku.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich jest projektem realizowanym od 2014 roku przez Pomorski Związek Żeglarski. Ma on na celu zbieranie informacji i tworzenie biogramów najbardziej zasłużonych żeglarzy. Do tej pory opracowano blisko 20 haseł.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0