< Powrót
1
marca 2022
Tekst:
Krzysztof Płowecki
Zdjęcie:
Wikipedia
America
Szkuner „America”.

Słyszeliście o… jachcie „America”?

Na jego cześć nazwano Puchar Ameryki, regaty, które do dzisiaj są najstarszą, najważniejszą i najbardziej prestiżową międzynarodową imprezę sportową.  „America”, szybki, luksusowy szkuner regatowy przeszedł do legendy i doczekał się naśladowców.

„Americę” zbudowano w 1851 roku w nowojorskiej stoczni William H. Brown na zlecenie Johna Coxa Stevensa z New York Yacht Clubu. Kosztowała 30 tys. dolarów, w przeliczeniu na dzisiejszą walutę to ponad milion! Regatowy jacht zaprojektowali bracia James  i George Steers. Linia wodna żaglowca była dłuższa niż u konkurencyjnych jednostek, co przełożyło się na szybkość. Długość całkowita wynosiła 30,86 metrów.

Pierwszym kapitanem jednostki został Richards Brown. 22 sierpnia 1851 roku wystartował w brytyjskich regatach dookoła wyspy Wight, w których trofeum miał być puchar nazywany„£100 Cup”. „America” ukończyła wyścig w 10 godzin i 34 minuty, pokonując 14 brytyjskich jachtów i zdobywając „£100 Cup”. Na cześć szkunera nagrodę i jednocześnie jedną z najważniejszych imprez żeglarskich na świecie nazwano „Pucharem Ameryki”.

Rok później, „America” osiadła na mieliźnie w pobliżu Portsmouth w Anglii. Niszczała do  1856 roku, kiedy trafiła w ręce nowego właściciela. Jacht został naprawiony i zmienił nazwę na „Camila”.

W 1860 roku szkuner został sprzedany konfederatom, którzy nadali mu imię „Memphis”. W 1862 roku został zatopiony w pobliżu Florydy.  Wrak wyłowiono, naprawiono i przywrócono mu pierwotną nazwę „America”. Teraz służył wojskom Unii.

Po zakończeniu wojny secesyjnej „America” stała się statkiem szkoleniowym Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Pełniła tę funkcję do 1873 roku, kiedy sprzedano ją weteranowi wojny secesyjnej Benjaminowi F. Butlerowi. Wielokrotnie ją modyfikowano, brała udział w kilku wyścigach, jednak bez sukcesów.

Jeszcze kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Ostatecznie wróciła do Akademii Marynarki Wojennej w 1921. Stała nieużywana w szopie. W 1942 roku, gdy z powodu zamieci zwalił się na nią dach, została zniszczona. Resztki jachtu spalono w 1945 roku.

„America” doczekała się trzech replik. Zostały zbudowane w 1967 (Boothby, Maine), 1995 (Albany, Nowy Jork) i w 2005 (Warna, Bułgaria). Te pierwsza pojawiła się w Polsce w roku 1974 podczas Operacji Żagiel. Druga była ambasadorem America’s Cup Tour, odwiedzając miejsca wzdłuż Zachodniego Wybrzeża w lipcu i sierpniu 2015 r. oraz Meksyk, Zatokę Perską, Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych oraz Karaiby w 2016 r. Trzecia stacjonuje w Niemczech, jest czarterowana w celach komercyjnych.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1