< Powrót
7
października 2015
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Wikipedia
Bitwa pod Lepanto na obrazie z epoki.

Słyszeliście o… tym skąd się wziął różaniec w październiku?

Październik to w Kościele Rzymskokatolickim miesiąc tradycyjnie poświęcony modlitwie różańcowej. Nabożeństwa różańcowe odbywają się codziennie. Czy jednak pamiętamy skąd się wziął taki zwyczaj? I że ma morskie korzenie?

Dzisiaj – 7 października – przypada 444 rocznica bitwy morskiej pod Lepanto, do której doszło w 1571 roku u zachodnich wybrzeży Grecji. Naprzeciw siebie stanęli w niej Turcy i koalicja państw europejskich, a więc muzułmanie przeciw chrześcijanom.

Swoje zwycięstwo chrześcijanie zinterpretowali religijnie. Rozumowanie było proste. Owszem, w batalii brali udział ludzie, ale bez nadprzyrodzonej ingerencji na najwyższym szczeblu, nie mogliby pokonać Turków.

Kto im pomógł? Jak przystało na rzymskich katolików (bo to oni reprezentowali chrześcijaństwo w bitwie pod Lepanto), odpowiedź mogła być tylko jedna – oczywiście Matka Boska!

Obie floty wystawiły do bitwy pod Lepanto po około dwieście galer, co oznacza, że można ją zaliczyć do jednej z największych w historii wojen morskich. Na pokładach okrętów znajdowało się w sumie ponad sto pięćdziesiąt tysięcy ludzi!

Do starcia doszło w południe 7 października 1571 r. Zacięta walka trwała około czterech godzin. Turcy zostali rozgromieni. Zwycięstwo było całkowite. Chrześcijańska flota zatopiła co najmniej pięćdziesiąt tureckich galer, sama tracąc zaledwie kilkanaście. Ponad sto tureckich jednostek zostało zdobytych, zaledwie czterdziestu siedmiu udało się zbiec przed pogromem. W bitwie zginęło 30 tysięcy Turków i ponad 7 tysięcy chrześcijan.

Goniec z wieścią o zwycięstwie chrześcijan nad Turkami dotarł do Rzymu dopiero dwa tygodnie później. Po potwierdzeniu pomyślnych wieści, w całym katolickim świecie zapanowała nie tylko radość, ale także przekonanie, że sukces możliwy był tylko dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej Różańcowej.

Papież Pius V wyszedł naprzeciw temu i ogłosił dzień 7 października dniem Matki Bożej od Zwycięstwa. Powołał też do życia Bractwa Różańcowe, które miały rozkrzewiać tę modlitwę wśród wiernych.

Dwa lata potem, już po śmierci papieża Piusa V, jego następca Grzegorz XIII ustanowił święto Matki Bożej Różańcowej. Na pamiątkę bitwy pod Lepanto wyznaczył je na pierwszą niedzielę października, bo właśnie w pierwszą niedzielę października do batalii tej doszło. Początkowo uroczystość obchodzić miały tylko Bractwa Różańcowe, ale w 1716 roku Klemens XI obowiązek ten rozciągnął na wszystkie kościoły katolickie. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0