< Powrót
7
października 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
CambridgeBay Weather

Słyszeliście o… wydobytym z morza żaglowcu Amundsena?

W 1930 roku w polarnych wodach północnej Kanady zatonął jacht „Maud”, na którym Roald Amundsen odbywał podbiegunowe rejsy. Teraz, po 86 latach, udało się go wydobyć na powierzchnię.

„Maud” jest jednym z kilku statków, na których pływał Roald Amundsen – legendarny norweski podróżnik i odkrywca, który jako pierwszy pokonał Przejście Północno-Zachodnie oraz zdobył biegun południowy. Żaglowiec zwodowany został w 1917 roku, a rok później Amundsen popłynął nim z Norwegii w stronę Przejścia Północno-Wschodniego. Była to nowoczesna jednostka badawcza, która mogła funkcjonować w przypadku zamarznięcia w lodach Arktyki.

Żaglowiec służył celom badawczym do 1925 roku, kiedy został sprzedany firmie Hudson Bay Company. Niestety już rok później „Maud” wmarzła w lód w miejscowości Cambridge Bay, w północnej Kanadzie, a w 1930 roku zatonęła.

W latach 90. Norwegowie podjęli starania, żeby wrak wydobyć i przetransportować do Norwegii. Niestety barierą okazała się cena, szacowana wówczas na ponad 43 mln dolarów. Kolejną próbę, pod hasłem „Maud wraca do domu”, podjęła w 2010 roku firma Tandberg Eiendom AS. W sierpniu, po sześciu latach pracy, jednostka ponownie wynurzyła się z wody. Obecnie trwają prace konserwacyjne i zabezpieczające przed zimą.

A latem 2017 roku nastąpi najważniejsza i być może najtrudniejsza część operacji – powrót „Maud” do domu…

Strona projektu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ