< Powrót
27
grudnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Ilustracja:
Max Fleischer
Popeye
Kadr z filmu „Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor” z 1936 roku.

Słyszeliście, że… marynarz Popeye był Polakiem?

Marynarz Popeye jest popularnym bohaterem amerykańskich komiksów i filmów animowanych. Znany był już w przedwojennej Polsce, wówczas jako marynarz Kubuś. Mało kto jednak wie, że jego postać była wzorowana na Polaku.

Popeye’a stworzył w 1929 roku rysownik Elzi Crisler Segar. Był to porywczy, jednooki marynarz o dobrym sercu, z nieodłączną fajką, który swoją nadludzką siłę czerpał z jedzenia szpinaku. W Polsce znany był głównie z krótkich filmów animowanych, produkowanych przez amerykańskie wytwórnie od lat 30. aż do 80. XX wieku.

Według amerykańskich historyków i dziennikarzy Popeye nie jest postacią w całości fikcyjną. Jego pierwowzorem był prawdopodobnie polski imigrant – Frank „Rocky” Fiegel. Mieszkał on w Chester, skąd pochodził Elzie Crisler Segar, i był znany z niesamowitej siły, skłonności do bójek i wielkiej życzliwości do dzieci. Nie miał jednego oka i nie rozstawał się z fajką. Pracował zaś jako barman.

Popeye

Frank „Rocky” Fiegel

Frank Fiegel (27.01.1868-24.03.1947) przybył z rodziną do Stanów Zjednoczonych z Wielkopolski. Jego rodzicami byli urodzony w 1836 roku Bartłomiej Figiel i dwa lata młodsza Anna z domu Grott, którzy pobrali się w 1864 roku w parafii katolickiej w Czarnkowie. Kiedy dokładnie i dlaczego wyemigrowali nie wiadomo, bo imigracyjne archiwa na słynnej Ellis Island u wybrzeży Nowego Jorku pochodzą dopiero z końca XIX wieku. Na pewno stało się to jednak przed 1876 rokiem, kiedy Bartłomiej zmarł. Już podczas pobytu w USA rodzina zmieniła pisownię nazwiska – z Figiel na łatwiejsze do wymówienia przez Anglosasów Fiegel.

Polak nie został zapomniany przez mieszkańców Chester, na jego nagrobku umieszczono wizerunek Popeye’a i inskrypcję, że był on jego pierwowzorem.

Co myślisz o tym artykule?
+1
112
+1
9
+1
19
+1
9
+1
9
+1
6
+1
7

PODZIEL SIĘ OPINIĄ