< Powrót
21
czerwca 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb / Towarzystwo Miłośników Miedzybrodzia
Święto Morza
Puszczanie wianków odbywa się podczas Święta Morza w Międzybrodziu Bialskim już od lat 30. XX wieku.

Święto Morza – nie tylko gdyńska tradycja

Choć Święto Morza nieodłącznie kojarzy się z Gdynią, gdzie zorganizowano je po raz pierwszy w 1932 roku, jest ono celebrowane w wielu miejscach w Polsce. Warto pamiętać, że najdłuższą tradycję świętowania ma zaś… Międzybrodzie Bialskie na Śląsku.

31 lipca 1932 roku z inicjatywy Ligi Morskiej i Kolonialnej po raz pierwszy odbyło się w Gdyni Święto Morza. Wydarzenie zorganizowano w ogromnym rozmachem – nad morze przyjechało specjalnie podstawionymi pociągami ponad 100 000 osób, a w uroczystościach wziął udział m.in. prezydent Ignacy Mościcki. Święto Morza odbywało się do 1939 roku, a w 2013 roku zostało reaktywowane, na stałe wchodząc do kalendarza najważniejszych gdyńskich imprez.

Już przed wojną Święto Morza nie było tylko gdyńską tradycją – w wielu śródlądowych miejscowościach organizowano regionalne odsłony tego wydarzenia. Już w 1933 roku odbyło się ono nie tylko w Krakowie i Wilnie, ale np. też Kołomyi, Szydłowcu i w niewielkiej nadwiślańskiej wsi Gołąb koło Puław. Również dzisiaj Święto Morza odbywa się poza Gdynią, m.in. w Niechorzu w gminie Rewal.

Mimo popularności tej uroczystości, wyjątkowe jest jednak Święta Morza, które odbywa się od 1936 roku w Międzybrodziu Bialskim na Śląsku, nieopodal Żywca. Wydarzenie wywodzi się z uroczystego otwarcia Zapory Porąbka, dzięki której powstało Jezioro Międzybrodzkie (zwane przez miejscowych Morzem Międzybrodzkim), które zorganizowano 13 grudnia 1936 roku. Część osób łączy je jednak również z odwiedzinami w tej miejscowości w 1932 roku generała Józefa Hallera – który pamiętnego 10 lutego 1920 roku zaślubił Polskę z morzem.

Organizację imprezy przerwał wybuch wojny, ale reaktywowano ją już w czerwcu 1945 roku. Mieszkańcy kontynuowali tę tradycję w okresie PRL i odbywa się do dzisiaj.

– Święto Morza zawsze trwało dwa dni, a najważniejszym momentem było puszczanie wianków w sobotni wieczór – opowiada Małgorzata Waluś, prezes Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia. – Potem była zabawa do białego rana, na której bawiła się cała wioska. Przyjeżdżało też wielu gości, m.in. z zaprzyjaźnionych gmin. Duży rozmach impreza miała za czasów komuny, zaproszeni byli nawet marynarze.

Współcześnie w programie jest m.in. puszczanie wianków, pokazy ratownicze, pikniki i koncerty. Regularnie organizowane są też Ogólnopolskie Regaty Żar. W tym roku Święto Morza odbędzie się w weekend 6-7 lipca.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ