< Powrót
30
maja 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:

Szanty od zaplecza

Nie wiedzieć, dlaczego (zastanawiają się nad tym specjaliści) Polska jest szantowym zagłębiem na skalę światową. Polacy kochają szanty, ale czy je rozumieją? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Rafał Klepacz w książce „Pieśni ludzi morza. 20 morskich opowieści o pieśniach żeglarskich i szantach”.

Autor, kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa, oficer na żaglowcach, który w przeszłości był kierownikiem Wydziału Wychowania Wodnego w Związku Harcerstwa Polskiego oraz komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP, nie szuka jednak socjologicznego wyjaśnienia polskiego fenomenu szantowego. Postawił sobie prostsze zadanie i – co od razu trzeba z przyjemnością odnotować – wywiązał się z niego znakomicie.

Klepacz bierze na warsztat dwadzieścia popularnych piosenek o wodnym charakterze – szant, piosenek żeglarskich, morskich i pieśni pracy – i wyjaśnia je niemal słowo po słowie, ukazując ich kontekst historyczny i kulturowy a czasem również techniczne zawiłości pracy na dawnych żaglowcach.

Opowieści Klepacza to gawęda w najlepszej postaci. Czyta się je lekko i przyjemnie a dodatkową atrakcją są kody zamieszczone w książce, dzięki którym można na telefonie odsłuchać utwory, o których opowiada.

„Pieśni ludzi morza. 20 morskich opowieści o pieśniach żeglarskich i szantach”, Rafał Klepacz, Northern Seas, str. 172, (www.20morskich.pl)

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0