< Powrót
12
stycznia 2023
Tekst:
art. sponsorowany
Zdjęcie:
ratownika morskiego

To trzeba wiedzieć o kursie na starszego ratownika morskiego

Myślisz o możliwości pełnienia dodatkowej funkcji na statku, jaką jest starszy ratownik morski? Oto przewodnik, który poprowadzi Cię przez ten proces. Od zrozumienia warunków wstępnych i wymagań, do poznania praktycznego szkolenia i doświadczenia, które oferują ośrodki szkoleniowe. Dostarczymy Ci wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby wybrać świetny ośrodek i dokładnie zorientować się, co musisz zrobić, by podczas akcji SAR wykazać się bezcennymi wówczas umiejętnościami starszego ratownika morskiego. Jesteś na dobrej drodze do udanej, morskiej kariery zawodowej.

Ratownik morski a starszy ratownik morski.

Droga do możliwości pełnienia funkcji starszego ratownika obejmuje 3 zasadnicze stopnie, które przejdziesz w ciągu 62 godzin szkoleniowych.

Pierwszym z nich jest przeszkolenie w zakresie indywidualnych technik ratunkowych (ITR), które trwa 20 godzin. Następnie możesz przejść do szkolenia w celu uzyskania świadectwa ratownika morskiego (23 godziny), a kiedy już je uzyskasz, masz otwartą drogę do starania się o świadectwo starszego ratownika morskiego (19 godzin).

Każdy z tych kroków dostarczy Ci coraz bardziej zaawansowanych umiejętności w zakresie ratownictwa morskiego. Podstawową różnicą między funkcją ratownika i starszego ratownika, oprócz uprawnień, jakie zdobędziesz, są przede wszystkim Twoje kompetencje.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju jasno określa kwalifikacje ratowników.

ratownika morskiego

Jakie wymagania wstępne musisz spełnić przed rozpoczęciem kursu starszego ratownika morskiego?

Aby rozpocząć przeszkolenie w celu uzyskania świadectwa starszego ratownika (Proficiency in Fast Rescue Boats – FRB) potrzebujesz dwóch ważnych dokumentów:

  1. Świadectwo przeszkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych.
  2. Świadectwo ratownika.

Czy kurs: starszy ratownik morski jest dla Ciebie odpowiedni?

Jeśli spełniasz powyższe kryteria i chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe, odpowiedź brzmi: tak. Zdecydowaną większość kursantów stanowią oficerowie i marynarze. Zdarza się, że również rybacy, żeglarze, motorowodniacy, stermotorzyści i pracownicy na statku decydują się na ten kurs. Nie brakuje również chętnych studentów Akademii Morskiej oraz pracowników naukowych.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, wybierz odpowiednie miejsce na odbycie kursu.

Im lepszy ośrodek szkolenia morskiego wybierzesz, tym więcej wyciągniesz z kursu.

Zakres Twoich umiejętności będzie zależał w dużej mierze od miejsca, w którym odbędziesz szkolenie. Program przeszkolenia jest co prawda taki sam w każdym ośrodku, jednak sposób jego realizacji może się bardzo różnić.

Zwróć uwagę, czy masz do czynienia z praktykami czy teoretykami.

Kluczem do dobrej edukacji jest doświadczona, kompetentna kadra, która jest na bieżąco ze wszystkimi obowiązującymi przepisami i procedurami. Centrum Edukacyjnym CERSAR wykładowcy są nawet związani z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa (SAR)! Z tym zespołem będziesz na dobrej drodze do zostania wykwalifikowanym, zdolnym ratownikiem morskim.

Przeanalizuj dokładnie ofertę.

Programy szkoleniowe mogą być z góry ustalone i ustandaryzowane, ale nie oznacza to, że ośrodek edukacyjny ma pomijać Twoich potrzeby. Dobra instytucja powinna być otwarta na specyficzne zadania i potrzeby swoich kursantów, tak aby mogli oni łatwo zastosować nową wiedzę w swojej codziennej pracy.

Na przykład, jeśli jesteś żeglarzem, dobry ośrodek położy nacisk na zagadnienia związane z Twoimi obowiązkami. Jeżeli wolisz uczyć się w języku angielskim lub masz małą grupę kolegów, którzy chcą się razem szkolić, dobra placówka umożliwi Ci również to.

Zaplecze do praktycznych ćwiczeń.

Kiedy przychodzi do wyboru ośrodka szkoleniowego na kurs starszego ratownika morskiego, nie zapomnij sprawdzić zaplecza technicznego. W końcu to, gdzie będziesz miał okazję je przećwiczyć ma ogromne znaczenie.

Dobre placówki to te, które zapewniają solidne zaplecze techniczne, takie jak chociażby profesjonalne baseny treningowe z ruchomym dnem. Zanim więc zdecydujesz się na dany ośrodek, koniecznie sprawdź, jakie warunki szkolenia oferuje.

Jeśli masz napięty grafik, warto rozważyć centrum szkoleniowe, które dysponuje wieloma salami wykładowymi. W ten sposób będziesz miał więcej możliwości znalezienia dogodnego terminu na szkolenie.

Poznaj opinie na temat centrum szkoleniowego, które bierzesz pod uwagę.

Sprawdź, co na temat kursów mają do powiedzenia ich dotychczasowi uczestnicy. To zawsze dobry pomysł, aby zrobić swoje badania i dowiedzieć się, jakie doświadczenia z danym centrum edukacyjnym mają inni kursanci.

Recenzje uczestników szkolenia mogą dostarczyć Ci cennych spostrzeżeń na temat jakości kursów, doświadczenia instruktorów i ogólnych doświadczeń z korzystania z usług centrum. Czytając opinie, możesz szybko zorientować się, czego się spodziewać i podjąć świadomą decyzję o tym, który ośrodek jest najlepszym dopasowaniem dla Ciebie.

Szybkie odpowiedzi na pytania związane z kursem na starszego ratownika morskiego.

Jak długo trwa kurs?

Przeszkolenie trwa 2 dni (19 godzin), podczas których będziesz uczestniczył w wykładach i ćwiczeniach praktycznych.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby uzyskać świadectwo starszego ratownika?

Świadectwo jest wydawane przez Urząd Morski w oparciu o:

  • aktualne świadectwo przeszkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych;
  • ważne świadectwo ratownika;
  • ukończony kurs starszego ratownika.

Czy świadectwo starszego ratownika morskiego jest bezterminowe?

Nie. Świadectwo starszego ratownika morskiego jest ważne przez okres 5 lat.

Co zrobić, kiedy świadectwo starszego ratownika morskiego straciło ważność?

W takim wypadku wystarczy przejść 8-godzinny kurs uaktualniający.

Podsumowanie.

Jeśli jesteś gotowy, aby podjąć wyzwanie i dodatkową funkcję starszego ratownika morskiego, to posłuchaj. Ta droga obejmuje 3 zasadnicze kroki: szkolenie w zakresie indywidualnych technik ratowniczych, zdobycie świadectwa ratownika morskiego i wreszcie uzyskanie świadectwa starszego ratownika morskiego.

Nie wybieraj byle jakiego ośrodka szkoleniowego. Jeśli chodzi o jakość edukacji, ciężko prześcignąć Centrum Edukacyjne CERSAR. Wykładowcy, pracujący w tym ośrodku, są nawet związani z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa. Wybierając ich wiesz, że będziesz w dobrych rękach. Więc jeśli jesteś gotowy, aby przenieść swoją karierę morską na wyższy poziom, zajrzyj do CERSAR.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ