
Trwają prace nad Pomorskim Programem Edukacji Morskiej
Trzecie już spotkanie dotyczące budowy Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, odbyło się 29 sierpnia w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Z Urzędu Marszałkowskiego obecni byli wicedyrektor Departamentu Edukacji i Sportu (DEiS) Maciej Kowalczuk i dyrektor Departamentu Infrastruktury (DI) Krzysztof Czopek. Centrum Edukacji Nauczycieli (CEN) w Gdańsku reprezentowała Małgorzata Bukowska – Ulatowska, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (ODN) w Słupsku Iwona Poźniak, miasto Słupsk Dariusz Kloskowski, Zespół Szkół (ZS) w Łebie Maciej Barański. Łukasz Żarna gminę Cedry Wielkie, Janusz Frąckowiak gminę Kosakowo, Wojciech Ratkowski AWFiS w Gdańsku. Ze strony gospodarzy byli obecni prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, Leopold Naskręt sekretarz Zarządu, trener Filip Lipski i zastępca komandora Yacht Klubu Polski Marek Stawiszyński.
Tematem spotkania było sprecyzowanie obszarów współpracy i zakresu działań w ramach planowanego do realizacji Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej.
Podstawą do dyskusji stał się zaprezentowany przez Iwonę Poźniak z ODN Słupsk „Model pilotażowego działania Słupskiego Programu Edukacji Morsko-Żeglarskiej”, wraz z założeniami programowo-organizacyjnymi na rok szkolny 2017-2018. Doskonale merytorycznie opracowany materiał, zawierający w sobie wszystkie idee planowanego przedsięwzięcia.
Projekt, którego głównym celem jest budowanie u uczniów słupskich szkół postaw sprzyjających rozwojowi miasta w obszarach żeglarstwa, turystyki wodnej i rekreacji, gospodarki wodnej, żeglugi śródlądowej i morskiej, został skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, uczniów placówek kształcenia specjalnego, nauczycieli wszystkich placówek oświatowych.
Projekt koordynowany przez Urząd Miasta i ODN w Słupsku integruje siedemnaście instytucji współpracujących przy jego realizacji.
Podczas dyskusji Leopold Naskręt wskazywał, że program został nadmiernie rozbudowany, a Bogusław Witkowski na konieczność biznesowego podejścia do jego sposobu finansowania.
Krzysztof Czopek, dyrektor DI, zaproponował jednolitą strukturę funkcjonalną programu, która mogłaby stanowić osnowę jego budowy w Pomorskiem, w której podstawę do działań, w ramach projektu, stanowi edukacja i propagowanie problematyki morskiej. Kolejnym etapem jest żeglarstwo kwalifikowane (uzyskiwanie patentów żeglarskich) i zdobywanie uprawnień do pracy na morzu. Na najwyższym poziomie prezentowanego schematu jest sport wyczynowy.
Uczestnicy narady mieli okazję poznać pracownie i stanowiska modelowe PSŻiEM oraz program edukacji, wg którego od 2014 roku są w szkole prowadzone zajęcia.
W toku spotkania ustalono, że należy możliwie szybko zinwentaryzować w województwie zasoby przyrodnicze i infrastrukturalne (akweny, przystanie, obiekty hydrotechniczne) oraz sprzętowe, przydatne w realizacji programu.
Następne spotkanie odbędzie się w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej 11 października.