< Powrót
7
czerwca 2021
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
Port Mechelinki
Mechelinek

VI ŻPK – znamy zwycięzców Pucharu Mechelinek

Inaugurujące tegoroczny Żeglarski Puchar Kaszub regaty o Puchar Mechelinek zakończyły się w niedzielę 6 czerwca. Zawodnicy rywalizowali w pięciu klasach. Dla żeglarzy startujący w Optimist gr. B były to równocześnie regaty Pucharu Polski.

W Optimist gr. B zwyciężyli Alicja Saj z YK Stal Gdynia w kategorii dziewcząt oraz reprezentujący Port Mechelinki Maksymilian Stańko w kategorii chłopców. W Cadetach najlepsze były załogi: Zofia Wolska i Wiktoria Krauza, Patryk Ulaczyk i Maciej Dowbusz oraz Filip Nowak i Olaf Plichta.  W klasyfikacji Optimist UKS wygrała Joanna Roman z KS AZS AWFiS Gdańsk wśród dziewcząt i Lucjan Wong z MKŻ Arka Gdynia w grupie chłopców. W klasie Korsarz zwycięzcami została załoga w składzie Piotr Duda i Bartłomiej Leśnik.

W kategorii Open najlepsza była załoga w składzie Hubert Kurjańczyk, Maksymilian Pelowski. Na drugim miejscu zakończyli regaty Wojciech Wysocki, Malwina Walter i Patryk Recław, a trzecią załogą na podium byli Piotr Nowakowski, Olaf Kocur, Katarzyna Mielniczek z Uniwersytetu Morskiego, pływający na jachcie klasy 2020.

Na jachcie 2020 ściągała się także damska załoga w składzie: Aleksandra Chmielewska, Maria Sienkiewicz, Karolina Kulesza, która wywalczyła miejsce szóste, zaś Mateusz Weber i Oskar Plichta znaleźli się na miejscu ósmym.

Uczestnicy regat zmagali się w weekend 5-6 czerwca ze zmienną aurą. Słaby w wiatr w niedzielę spowodował, że rozegrano tylko jeden wyścig. Dla każdej klasy rozegrano po cztery z siedmiu planowanych wyścigów.

Regatom towarzyszyło wiele atrakcji na lądzie, były zawody wędkarskie, koncert zespołu Contrast, badanie składu ciała i porady dietetyczne, pokazy kulinarne na żywo, wędzenie belony i dużo, dużo więcej. Uczestnicy nie nudzili się ani na lądzie ani na wodzie, a rozpiętość wiekowa od lat 8 do 63. Codziennie na zawodników czekał grill, zupa, ciasta oraz wędzona belona. Była to jak do tej pory największa impreza rozegrana w ramach żeglarskiego pucharu kaszub , jednocześnie otwierająca cykl w roku 2021.

Tegoroczny Puchar cieszył się rekordową frekwencją. Na starcie stawiło się 180 uczestników. Kolejna odsłona VI ŻPK zaplanowana jest na 18 i 19 lipca, kiedy rozegrane zostaną regaty o Puchar Jezior Chmielneńskich.

Organizatoami Pucharu Mechelinek były: Stowarzyszenie Port Mechelinki, Pomorska Federacja Sportu, Pomorski Związek Żeglarski. Organizatorami całego cyklu VI Żeglarskiego Pucharu Kaszub jest UKS Lamelka Kartuzy przy współpracy klubów biorących udział w pucharowych regatach oraz Gmina Kościerzyna i Pomorski Związek Żeglarski.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ