< Powrót
22
czerwca 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Parada Świętojańska

VIII Żeglarska Parada Świętojańska przepłynęła na przekór burzy

Ani ulewny deszcz, ani burzowe grzmoty nie zniechęciły żeglarzy przed udziałem w sobotę 22 czerwca w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Z Gdańska do Gdyni przepłynęło w ósmej edycji imprezy około 50 żaglowców i jachtów.

W kalendarzu najciekawszych trójmiejskich wydarzeń już od kilku lat ważne miejsce zajmuje Żeglarska Parada Świętojańska. Organizowana od 2017 roku przez Pomorski Związek Żeglarski impreza każdego roku gromadzi dziesiątki żaglowców i jachtów oraz setki żeglarzy, którzy chcą wspólnie spędzić czas i pod żaglami uczcić Święto Morza w Gdyni.

Tegoroczna ósma edycja Żeglarskiej Parady Świętojańskiej miała przy tym wymiar szczególny. Wszystko dlatego, że odbyła się w 50. rocznicę Operacji Żagiel. W 1974 roku właśnie do Gdyni zawitali uczestnicy regat The Tall Ships Races, co było pierwszym takim wydarzeniem w krajach bloku wschodniego. Finałem tamtej imprezy była Wielka Parada Morska.

Żeglarska Parada Świętojańska w tym roku zgromadziła około 50 jachtów. Były wśród nich słynne żaglowce, w tym STS „Pogoria”, świeżo odbudowany „Kapitan Głowacki” i „Fryderyk Chopin”, na którym płynął komandor parady. Ponadto nie brakowało mniejszych jednostek, jak przedwojenny „Orion”, mające w dorobku wokółziemskie rejsy „Antica” i „Copernicus” oraz zabytkowy „Mazurek”, na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat. Jednostki podzielone zostały na pięć grup. Na czele pierwszej szedł „Kapitan Głowacki”, drugiej STS „Pogoria”, trzeciej „Fryderyk Chopin”, czwartej „Polski Hak”, a piątej, ostatniej, motorówka „Demon”.

Nastroje były pozytywne, mimo że pogoda nie dopisała – przez cały dzień przez Trójmiasto i Zatokę Gdańską przetaczały się ulewy, a gdzieniegdzie odezwały się również burze.

– To żeglarzy nie zniechęciło i wszystko udało się znakomicie – mówi Artur Pierzyński, komandor Parady. – Na czele szedł „Kapitan Głowacki” jako najnowszy odbudowany polski żaglowiec i pięknie się zaprezentował pod wszystkimi żaglami. Wiatr był początkowo słaby z kierunków zmiennych, później ustalił się na zachodni, w porywach nawet do 25 węzłów. To umożliwiło zwłaszcza mniejszym jachtom spokojną, bezfalową żeglugę. Uczestnicy byli zadowoleni i obiecali, że w przyszłym roku znów popłyną.

Organizatorem VIII Żeglarskiej Parady Świętojańskiej był Pomorski Związek Żeglarski, współorganizatorem Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, a patronem medialnym Żeglarski.info Portal Informacyjny. Impreza odbywa się w ramach Święta Morza w Gdyni.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0