arch. Grzegorza Formeli
Gminy Kościerzyna
Zmagania w XIV Regatach o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna.

Wietrzne regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna

55 jednostek rywalizowało w weekend 10-11 sierpnia w XIV Regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna. Impreza wchodzi w skład X Żeglarskiego Pucharu Kaszub.

Powoli do końca dobiega tegoroczna, jubileuszowa edycja Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Za nami już majowy Puchar Wójta Gminy Kolbudy, czerwcowy Puchar Mechelinek i lipcowe Regaty o Puchar Jezior Chmieleńskich. Teraz, w weekend 10-11 sierpnia, na jeziorze Wdzydze odbyły się XIV Regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna.

– Impreza udała się bardzo dobrze, bo w końcu dopisał wiatr – opowiada Grzegorz Formela z UKS Wodniacy Garczyn. – Wiało silnie, podmuchy wynosiły nawet 10-12 m/s. Niektórzy zawodnicy zaliczyli grzyba, ale było bezpiecznie – czuwało nad nami Kościerskie WOPR. Udało nam się przeprowadzić wszystkie siedem zaplanowanych wyścigów.

W dwudniowych zmaganiach wzięło udział 76 zawodników na 55 jednostkach w klasach Optimist C i D, Cadet oraz w grupie Open. W Optimist C pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Weronika Starostecka (UKS Tolkmicko), wyprzedzając Julię Bączek-Gruchałę i Vivienne Jankowską. Czwarty był zaś Wojciech Bieniecki – najlepszy wśród chłopców (wszyscy z UKS Navigo Sopot). W grupie D klasy Optimist zwyciężył Hubert Trzciński, drugie miejsce zajęła Oliwia Skupna (oboje z KS AZS AWFiS Gdańsk), a trzecie Maja Kostuch (UKS Wiking Kamienica Królewska).

W Cadecie triumfowała załoga z UKŻ Lamelka Kartuzy – Michał Pawela i Antoni Ciemny. Kolejne dwie lokaty zajęli Paulina Schütz i Marika Goliwąs (UKS Wodniacy Garczyn) oraz Julia Czapiewska i Emilia Warmowska (ŻUKS Stężyca). W grupie Open zwyciężyła załoga Anna Łyczko, Malwina Walter i Jakub Klasa (ŻUKS Stężyca), wyprzedzając Leszka Szczepkowskiego i Jerzego Kaczyńskiego (UKS Wodniacy Garczyn) oraz Mikołaja Szymańskiego, Bartosza Bladowskiego i Roberta Hirsza (KS Damroka Chmielno).

Ostatnią imprezą w kalendarzu X Żeglarskiego Pucharu Kaszub będą dwuczęściowe XVIII Mistrzostwa Kartuz. Pierwsza część – dla klas Optimist D i C oraz Cadet – odbędzie się 21 i 22 września. Druga, w której wystartuje grupa Open U24 oraz oldboye w klasie Optimist, zaplanowana jest na weekend 5-6 października.