Marian Cimiengo
Wójta Gminy Kościerzyna
Uczestnicy XIII Regat o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna.

XIII Regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna za nami

W weekend 5-6 sierpnia we Wdzydzach odbyła się kolejna impreza w ramach IX Żeglarskiego Pucharu Kaszub. W tym roku XIII Regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna miały rangę mistrzostw Pomorza w klasie Cadet.

Powoli dobiega końca IX edycja Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Zorganizowane w weekend 5-6 sierpnia XIII Regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna były czwartą imprezą w cyklu. W zmaganiach wzięli udział zawodnicy klas Optimist, Cadet oraz grup Open U24 i Open.

– Na starcie stawiło się 108 jachtów ze 138 żeglarzami na pokładach – mówi Grzegorz Formela z UKS Wodniacy Garczyn. – Pod względem wiatru niestety warunki nie dopisały. Pierwszego dnia z powodu jego braku nie udało się rozegrać żadnego wyścigu, natomiast w niedzielę dla grupy Optimist D odbyły się cztery wyścigi, a dla pozostałych – po jednym.

W grupie D klasy Optimist wśród chłopców najlepsi byli zawodnicy Opti Gdynia. Pierwszy był Julian Lachowicz, drugi Igor Struś, a trzeci Alex Daenen. Wśród dziewczyn zwyciężyła Róża Kowalik (UKS Zalew Kielce), drugie miejsce zajęła Kaja Kolasińska (Opti Gdynia), a trzecie Oliwia Radziej (KS AZS AWFiS Gdańsk).

W grupie C klasy Optimist chłopców podium przypadło Tymonowi Słoniewskiemu (KS Zatoka Puck), Lucjanowi Wongowi (MKŻ Arka Gdynia) i Kubie Świtalskiemu (UKS Wodniacy Garczyn). Wśród dziewczyn triumfowały natomiast Weronika Starostecka (UKS Tolkmicko), Liwia Styn (KS Zatoka Puck) i Maja Banaś (Opti Gdynia).

Dla klasy Cadet wdzydzkie regaty miały rangę mistrzostw Pomorza. W kategorii chłopców najlepiej spisali się Jakub Klasa i Gracjan Chabowski, Filip Nowak i Wiktoria Krauza (wszyscy ŻUKS Stężyca) oraz Michał Pawela i Stanisław Kitowski (UKŻ Lamelka Kartuzy). Natomiast w kategorii dziewcząt triumfowały Agata Marcinkowska i Marika Gołowąs (UKS Wodniacy Garczyn), wyprzedzając Julię Czapiewską i Martę Stępień (ŻUKS Stężyca) oraz Paulinę Schütz i Martę Piankowską (UKS Wodniacy Garczyn).

Rywalizację w grupie Open U24 wygrali Ania Łyczko, Maciej Bicki, Igor Chabowski i Lena Kedrowska (ŻUKS Stężyca). Drugie miejsce zajęli Adrian Wenta, Jakub Krefft i Błażej Wenta (UKS Wiking Kamienica Królewska), a trzecie Aleksader Hendrych i Zuzanna Świtała (UKS Wodniacy Garczyn). Ponadto w grupie Open zwyciężyli Leszek Szczepkowski i Antoni Szczepkowski (UKS Wodniacy Garczyn), a na drugiej lokacie uplasowali się Andrzej Hendrych i Jarosław Hendrych (UKS Wodniacy Garczyn).

Organizatorem XIII Regat o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna był Uczniowski Klub Sportowy Wodniacy Garczyn przy współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Koordynatorem Żeglarskiego Pucharu Kaszub jest Pomorski Związek Żeglarski, a patronem medialnym portal Żeglarski.info. Regaty są dofinansowane przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W kalendarzu regat IX Żeglarskiego Pucharu Kaszub Przed pozostały tylko dwuczęściowe XVII Mistrzostwa Kartuz, które odbędą się w dniach 23-24 września oraz 7-8 października.