< Powrót
23
listopada 2015
Tekst:
LWN
Zdjęcie:
LWN Krzysztof Choroś

Zakończenie sezonu w Wiślince

Przy pięknej, słonecznej pogodzie, w sobotnie przedpołudnie 21 listopada, żeglarze z gminy Pruszcz Gdański zakończyli sezon żeglarski w stanicy wodnej w Wiślince.

Na podstawie partnerskiej umowy o współpracy zawartej pomiędzy gminą Pruszcz Gdański a Pomorskim Związkiem Żeglarskim, od dwóch realizowany jest projekt „Gmina Pruszcz Gdański pod żaglami”. Stanica w Wiślince stała się w tym czasie zapleczem dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców z terenu gminy rozpoczynających swoją przygodę z żeglarstwem.

Od kwietnia do maja i od września do października, 650 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych wzięło w programie „Żeglarskie lekcje wychowania fizycznego”.

W czasie trwania roku szkolnego do szkółki żeglarskiej w stanicy w  Wiślince systematycznie uczęszczało 45 dzieci i młodzieży  w wieku od 7 do 14 lat. W okresie wakacyjnym zaś, Pomorski Związek Żeglarski zorganizował, wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Biblioteką Publiczną  Gminy Pruszcz Gdański, półkolonie żeglarskie, na których uczyło się żeglować  110 żeglarzy.

– Po dwóch latach pracy trudno mówić o osiągnięciach sportowych w budowanej od podstaw społeczności żeglarskiej – mówił podczas zakończenia sezonu sekretarz Zarządu PoZŻ  Leopold Naskręt. – Należy jednak docenić każdą próbę sprawdzenia siebie, zwłaszcza w konfrontacji z uznanymi środowiskami regatowymi. Żeglarze z Wiślinki w minionym sezonie podjęli taką próbę, reprezentując gminę Pruszcz Gdański na V Samorządowych Regatach Województwa Pomorskiego o Puchar Marszałka Mieczysława Struka, a także w – zakończonych na trzecim miejscu –  VII Regatach o Memoriał Tony’ego Halika.

Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy, podkreślała, że stanica wodna w Wiślince żyje. Zaakceptowała ją gminna społeczność. Żeglarskie akcenty pojawiają się podczas festynów i spotkań, nie tylko  tych odbywających się na przystani.

– Nasza stanica może stać się w niedługim czasie interesującym i ważnym miejscem pomorskiej infrastruktury żeglarskiej – mówiła Magdalena Kołodziejczak. – Doskonale wpisuje się w projekt Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego „Koncepcja programowo – przestrzenna w obszarze Delty Wisły oraz wybrzeża Zatoki Gdańskiej”.

– Cieszy nas, że każdego roku przybywa w gminie osób z patentami, wyszkolonych przez instruktorów PoZŻ – podsumował Leopold Naskręt. – W tym roku egzaminy na patent żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego zdało 25 osób.

Ceremonię zakończono tradycyjnym „sezon żeglarski stanicy wodnej w Wiślince uważam za zamknięty” i opuszczeniem bandery.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ