< Powrót
2
listopada 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
autor nieznany / W. Głowacki, Dzieje Polskiego Żeglarstwa
Tadeusz Ziółkowski
Załoga jachtu „Danuta” z kierownikiem polskiej ekipy, komandorem Polskiego Klubu Morskiego, Tadeuszem Ziółkowskim. Od lewej: Juliusz Sieradzki, Alfons Olszewski, Tadeusz Ziółkowski, Janusz Zalewski, Józef Szajba, Stanisław Zalewski.

Żeglarze niepodległości: Tadeusz Ziółkowski

Dowodził „Lwowem”, wspierał naszych olimpijczyków, a przede wszystkim współtworzył żeglarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku. Tadeusz Ziółkowski był tam jednym z filarów polskości, za co zapłacił najwyższą cenę.

Tadeusz Ziółkowski urodził się 5 czerwca 1886 roku w Wiskitnie koło Koronowa. Uczył się najpierw w Wiskitnie, a następnie w Bydgoszczy. W 1902 roku przerwał naukę i postanowił związać swoje życie z morzem. W Hamburgu zgłosił się na ochotnika na żaglowiec szkolny „Grossherzogin Elisabeth”, a między 1905 i 1906 rokiem uczęszczał do  szkoły marynarki handlowej. 7 lutego 1910 roku zdobył stopień kapitana żeglugi wielkiej.

Po wybuchu I wojny światowej wcielony został do Cesarskiej Marynarki Wojennej, w której pływał na krążowniku pomocniczym „Kronprinz Wilhelm”. W 1915 roku okręt i cała jego załoga został internowany w Stanach Zjednoczonych. Tadeusz Ziółkowski do Polski wrócił w październiku 1919 roku. Rok później został powołany do Marynarki Wojennej i skierowany do Komendy Portu Wojennego w Pucku.

Tadeusz Ziółkowski

Tadeusz Ziółkowski. Szkic z książki Tadeusza Dębickiego „Z dziennika marynarza – na pokładzie Lwowa z Gdańska do Rio de Janeiro i z powrotem”.

W 1921 roku mianowany został pierwszym komendantem świeżo zakupionego żaglowca szkolnego „Lwów”. Dowodził nim do 1924 roku, dopływając m.in. do Brazylii. W 1924 roku został zatrudniony w podlegającej Polsce Radzie Portu i Dróg Wodnych w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie pracował do końca życia.

Podczas pobytu w Wolnym Mieście Gdańsku Tadeusz Ziółkowski aktywnie działał w środowisku lokalnej Polonii. Współtworzył polski Dom Marynarza i Klub Morski dla polskich studentów Politechniki Gdańskiej, zorganizował harcerski hufiec morski i prowadził kursy żeglarskie. W 1932 roku doprowadził do powstania Polskiego Klubu Morskiego, zrzeszającego wszystkie polskie środowiska żeglarskie, którego został komandorem.

Był inicjatorem budowy i pierwszym kapitanem pełnomorskiego jachtu „Korsarz”, który w 1936 pod dowództwem Tadeusza Prechitki zwyciężył w regatach Sopot-Kilonia. Również dzięki niemu zbudowano jacht klasy R-6 „Danuta”, na którym w 1936 roku Polacy wystartowali w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Na tej imprezie Tadeusz Ziółkowski pełnił funkcję kierownika polskiej żeglarskiej ekipy.

25 sierpnia 1939 roku Tadeusz Ziółkowski odmówił wprowadzenia do gdańskiego portu pancernika „Schleswig-Holstein”, za co został zatrzymany przez policję na kilka godzin. Rankiem 1 września został aresztowany ponownie, przewieziony do obozu dla Polaków w Nowym Porcie, a następnie do obozu koncentracyjnego Stutthof. 22 marca 1940 został rozstrzelany. Spoczywa na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ