
Żeglarze niepodległości: Tadeusz Ziółkowski
Dowodził „Lwowem”, wspierał naszych olimpijczyków, a przede wszystkim współtworzył żeglarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku. Tadeusz Ziółkowski był tam jednym z filarów polskości, za co zapłacił najwyższą cenę.
Tadeusz Ziółkowski urodził się 5 czerwca 1886 roku w Wiskitnie koło Koronowa. Uczył się najpierw w Wiskitnie, a następnie w Bydgoszczy. W 1902 roku przerwał naukę i postanowił związać swoje życie z morzem. W Hamburgu zgłosił się na ochotnika na żaglowiec szkolny „Grossherzogin Elisabeth”, a między 1905 i 1906 rokiem uczęszczał do szkoły marynarki handlowej. 7 lutego 1910 roku zdobył stopień kapitana żeglugi wielkiej.
Po wybuchu I wojny światowej wcielony został do Cesarskiej Marynarki Wojennej, w której pływał na krążowniku pomocniczym „Kronprinz Wilhelm”. W 1915 roku okręt i cała jego załoga został internowany w Stanach Zjednoczonych. Tadeusz Ziółkowski do Polski wrócił w październiku 1919 roku. Rok później został powołany do Marynarki Wojennej i skierowany do Komendy Portu Wojennego w Pucku.

Tadeusz Ziółkowski. Szkic z książki Tadeusza Dębickiego „Z dziennika marynarza – na pokładzie Lwowa z Gdańska do Rio de Janeiro i z powrotem”.
W 1921 roku mianowany został pierwszym komendantem świeżo zakupionego żaglowca szkolnego „Lwów”. Dowodził nim do 1924 roku, dopływając m.in. do Brazylii. W 1924 roku został zatrudniony w podlegającej Polsce Radzie Portu i Dróg Wodnych w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie pracował do końca życia.
Podczas pobytu w Wolnym Mieście Gdańsku Tadeusz Ziółkowski aktywnie działał w środowisku lokalnej Polonii. Współtworzył polski Dom Marynarza i Klub Morski dla polskich studentów Politechniki Gdańskiej, zorganizował harcerski hufiec morski i prowadził kursy żeglarskie. W 1932 roku doprowadził do powstania Polskiego Klubu Morskiego, zrzeszającego wszystkie polskie środowiska żeglarskie, którego został komandorem.
Był inicjatorem budowy i pierwszym kapitanem pełnomorskiego jachtu „Korsarz”, który w 1936 pod dowództwem Tadeusza Prechitki zwyciężył w regatach Sopot-Kilonia. Również dzięki niemu zbudowano jacht klasy R-6 „Danuta”, na którym w 1936 roku Polacy wystartowali w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Na tej imprezie Tadeusz Ziółkowski pełnił funkcję kierownika polskiej żeglarskiej ekipy.
25 sierpnia 1939 roku Tadeusz Ziółkowski odmówił wprowadzenia do gdańskiego portu pancernika „Schleswig-Holstein”, za co został zatrzymany przez policję na kilka godzin. Rankiem 1 września został aresztowany ponownie, przewieziony do obozu dla Polaków w Nowym Porcie, a następnie do obozu koncentracyjnego Stutthof. 22 marca 1940 został rozstrzelany. Spoczywa na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie.