< Powrót
27
lutego 2018
Tekst:
Ilona Miluszewska
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Konferencję Bezpieczeństwa

Zgłoszenia na Konferencję Bezpieczeństwa 2018 do 15 marca

Pomorski Związki Żeglarski już po raz czwarty zaprasza na Żeglarską Konferencję Bezpieczeństwa. Spotkanie pod hasłem „Podstawy bezpiecznego żeglowania” odbędzie się 24 marca na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni  (al. Jana Pawła II 3).

W 2015 r. PoZŻ odnowił tradycję konferencji organizując sympozjum „Od szkolenia do bezpiecznego żeglowania”. Rok później odbyło się „Bezpieczeństwo żeglarzy na morzu”. A w 2017 r. „Bezpieczna praktyka żeglarska”.

W tym roku Związek wraca do „Podstaw bezpiecznego żeglowania”. Zaproszeni do wygłoszenia prelekcji mówić będą o meteorologii, systemach lokalizacji jachtów, przygotowaniach do rejsu, bezpiecznym zachowaniu na wodzie, dbaniu o jacht, zabezpieczaniu regat, rejonach niebezpiecznych, wypadkach na morzu…

Marek Zwierz, oceanograf, informatyk, dziennikarz, fotoreporter będzie przewodnikiem po serwisach meteorologicznych oferujących usługi przez internet, sms lub mailowo. Opowie też m.in. jakie są ograniczenia przy sporządzaniu własnych prognoz.

Prezes polskiej firmy NAVSIM Jacek Pietraszkiewicz omówi m.in. systemy trackingowe i monitoring w rejsach i wyścigach skipperów Romana Paszke, Kuby Strzyczkowskiego, Zbigniewa Gutkowskiego.

Jarosław Kaczorowski, kapitan jachtowy i motorowodny, przedstawi jak przygotować jacht do żeglugi w warunkach sztormowych

Kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa i motorowodny, nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Łódzkim Wiktor Wróblewski, zaprezentuje – opartą na własnych doświadczeniach i obserwacjach – krytyczną analizę przeszkód i problemów w nauczaniu bezpiecznego żeglowania.

Konrad Lipski i Maciej Patoka z firmy Yacht Company przedstawią analizę procesu przygotowania jachtu morskiego do sezonu, z naciskiem na aspekt bezpieczeństwa żeglugi.

Piotr Oleksiak, związany z SKŻ ERGO Hestia Sopot przy organizacji najwyższej rangi zawodów żeglarskich, opowie m.in. m.in. o systemach bazujących na technologii NFC i funkcjach geolokalizacyjnych w zabezpieczaniu regat windsurfingowych.

Prodziekan ds. morskich, współpracy i rozwoju na Wydziale Nawigacyjnym w Akademii Morskiej w Gdyni Przemysław Wilczyński zaprezentuje procedury i sposób przygotowania statków do przejścia w rejonach zagrożonych piractwem oraz sposoby zachowania w razie ewentualnego ataku.

Janusz Maziarz, zastępca dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa ds. operacyjnych, przedstawi analizę wypadków na morzu z lat 2013-2017.

Program

Prelegenci

Zarysy wystąpień

Udział w konferencji jest bezpłatny. Można się zgłaszać e-mailowo (ilona.miluszewska@pozz.org.pl), lub telefonicznie (605 553 413) w godz. 8.00-15.30, do 15 marca. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, przynależności klubowej, miasta, adresu e-mailowego i numeru telefonu.

Organizatorem konferencji jest Pomorski Związek Żeglarski, współorganizatorem Akademia Morska w Gdyni. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Partnerami są Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ i Komisja Szkolenia PZŻ. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, magazyn Żagle oraz Żeglarski.info.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0