
Znamy zwycięzców 43. regat o Puchar Obrońców Westerplatte
Piotr Adamowicz na jachcie „Neoprofil”, Jerzy Brezdeń pływający na łódce „Hadar” oraz Zbigniew Gutkowski na jednostce „Globe” to zwycięzcy w swoich kategoriach podczas rozegranych w weekend 28-29 sierpnia 43. regatach o Puchar Obrońców Westerplatte.
Rywalizacja w regatach odbywała się w trzech klasach: ORC, KWR oraz Open. Na starcie stanęło łącznie 17 załóg. Każdy jacht mógł być sklasyfikowany wyłącznie w jednej z wymienionych kategorii. Organizatorom udało się przeprowadzić trzy wyścigi, w tym wyścig o Puchar Obrońców Poczty Polskiej, przeprowadzony jako trzeci w kolejności.
– Wczoraj nie było wiatru i udało się rozegrać tylko jeden wyścig – mówi organizator i komandor regat, Andrzej Załucki. – W związku z tym nie wszystkie zaplanowane na tę imprezę biegi były możliwe do przeprowadzenia. Natomiast w niedzielę wiało między 4 a 5 w skali Beauforta, warunki dopisały i można było solidnie pożeglować. Ponadto jestem zadowolony z frekwencji, tym bardziej, że pomimo czasów covidowych, była ona lepsza niż przed rokiem.
W grupie ORC najlepszy okazał się Piotr Adamowicz (AKM Gdańsk), który żeglował na jachcie „Neoprofil”. Na drugiej pozycji, z zaledwie jednopunktową stratą, zawody ukończył Konrad Smoleń (JK im. Conrada) na jednostce „Bigger Johnka”, a trzeci ostatecznie był Szymon Kuczyński, płynący na „Hultaju”.
– Ciężko wczorajszą rywalizację nazwać regatami, ponieważ był bardzo słaby wiatr, przez co odbył się tylko jeden wyścig – mówi Piotr Adamowicz. – Dzisiaj natomiast na warunki nie można było narzekać, ponieważ nie dość, że porządnie wiało, to jeszcze kręciło i z powodu dużej zmiany kierunku wiatru przerwany został nawet pierwszy niedzielny wyścig. Później już nie było takich problemów i dość sprawnie przeprowadzono dwa biegi. W ostatnim doszło do ciekawej sytuacji. Część uczestników, w tym również ja, źle oceniła lokalizację jednej z nawietrznych boi i popłynęła za daleko, więc później miała większą stratę na mecie, ale ostatecznie cieszę się z końcowego zwycięstwa.

Regaty z pokładu „Hultaja”
Fot. Anna Jastrzębska
W kategorii KWR trzeci raz z rzędu triumfował „Hadar” ze sternikiem Jerzym Brezdeniem (JKMW Kotwica Gdynia). Drugie oraz trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji zajęli kolejno Marek Florianowicz na łódce „Another GO” oraz Maciej Krupa, który był sternikiem na „Majorze”.
Natomiast w klasie Open również w trzeciej kolejnej edycji niepokonany był „Globe”, którego sternikiem był Zbigniew Gutkowski (Jachtklub Stoczni Gdańskiej). Skład podium uzupełniły „Dancing Queen” Jerzego Matuszaka, a także „Tornado” Andrzeja Załuckiego (JKMW Kotwica Gdynia).
– Dzisiaj panowały dosyć ciężkie warunki na wodzie – mówi Zbigniew Gutkowski. – Może moja załoga nie odczuła tego tak bardzo, ponieważ „Globe” jest jachtem oceanicznym, ale było wśród uczestników dużo mniejszych łódek, które pomimo że dawały sobie radę, to jednak na pewno dostały w kość. Wychodzę z założenia, że żadne regaty nie są łatwe, te także takie nie były. Ale nie należały też do najcięższych, ponieważ w mojej kategorii startowało mało jachtów. Ale cieszę się z końcowego wyniku, bo trudno nie być zadowolonym z wygranych regat. Przede mną jeszcze dwie imprezy na lokalnym podwórku, regaty Gdynia – Władysławowo – Gdynia oraz Puchar Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, a także start w Rolex Middle Sea Race w październiku na trimaranie Multim Emotion 2.
Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte wchodzą w skład cyklu Pucharu Bałtyku Południowego, Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.
Impreza odbyła się pod patronatem Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Muzeum II Wojny Światowej. Organizatorem zawodów był gdański Yacht Klub Północny.
Miejsca na podium
ORC
1. Piotr Adamowicz, „Neoprofil” – AKM Gdańsk
2. Konrad Smoleń, „Bigger Johnka” – JK im. Conrada
3. Szymon Kuczyński, „Hultaj” – niezrzeszonyKWR
1. Jerzy Brezdeń, „Hadar” – JKMW Kotwica Gdynia
2. Marek Florianowicz, „Another GO” – niezrzeszony
3. Maciej Krupa, „Major” – Jacht Klub Stoczni GdańskiejOpen
1. Zbigniew Gutkowski, „Globe” – Jacht Klub Stoczni Gdańskiej
2. Jerzy Matuszak, „Dancing Queen” – niezrzeszony
3. Andrzej Załucki, „Tornado” – JKMW Kotwica Gdynia
Wyniki wyścigu o Puchar Poczty Polskiej 1939