< Powrót
26
stycznia 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Antoni F. Komorowski

Znani i nieznani: Antoni F. Komorowski

Jest kontradmirałem Marynarki Wojennej, profesorem nauk humanistycznych i byłym rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej. Antoni F. Komorowski to również doświadczony żeglarz, przez lata zaangażowany w życie klubowe i związkowe.

25 stycznia na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni podczas posiedzenia Senatu odbyło się pożegnanie Antoniego Franciszka Komorowskiego. Tak uroczysta celebracja odchodzącego na emeryturę naukowca nie jest przypadkiem – Antoni F. Komorowski jak mało kto zasłużył się tej uczelni. Był bowiem w latach 1994 – 2003 rektorem-komendantem, a od 1999 roku profesorem nauk humanistycznych.

Podczas uroczystości hołd naukowcowi oddał Senat i społeczność akademicka, m.in. rektor-komendant Tomasz Szubrycht, były rektor-komendant Czesław Dyrcz oraz Dariusz Sapiejka, dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego AMW. Nie zabrakło też przyjaciół Antoniego F. Komorowskiego oraz jego małżonki Grażyny.

Antoni F. Komorowski

Rektor-komendant Tomasz Szubrycht i Antoni F. Komorowski.
Fot. Tadeusz Lademann

– Teraz planuję spokojną emeryturę – zapowiada Antoni F. Komorowski. – Co miało się zrobić, to się zrobiło. Napisałem ponad 30 książek i wystarczy.

Co ciekawe, Antoni F. Komorowski zapisał się w historii już 2 kwietnia 1945 roku, kiedy przyszedł na świat. Był bowiem pierwszym dzieckiem urodzonym w Gdyni po wyparciu Niemców przez Armię Czerwoną. Jego rodzice pochodzili z Wielkopolski, a nad morze przyjechali w połowie lat 20. XX wieku. Komorowski, po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 3 i III Liceum Ogólnokształcącego wstąpił do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, w której studiował w latach 1963-1967.

Po ukończeniu studiów pływał na kutrach torpedowych, a w latach 1970-1974 studiował w Akademii Marynarki Wojennej ZSRR w Leningradzie. W 1974 roku rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej, z którą był zawodowo związany przez 50 lat. W 1982 roku otrzymał stopień naukowy doktora, w 1993 roku doktora habilitowanego, a w 1999 roku – profesora. Regularnie uzyskiwał również awanse oficerskie – w 1983 roku został komandorem porucznikiem, w 1989 roku został komandorem, a w 1996 roku kontradmirałem. W latach 1994-2003, przez dwie kadencje, był zaś rektorem-komendantem. Pracował również w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku – był kierownikiem Katedry Żeglarstwa i Turystyki Wodnej.

Wielką pasją Komorowskiego jest żeglarstwo – jest kapitanem jachtowym i motorowodnym oraz instruktorem. Żeglować zaczął dzięki harcerstwu – w liceum wstąpił do harcerskiej drużyny wodnej, zdobywając m.in. patenty żeglarza i sternika jachtowego oraz uprawnienia instruktora. W 1961 roku odbył rejs na „Zawiszy Czarnym” pod dowództwem legendarnego podwodniaka Bolesława Romanowskiego.

W trakcie studiów żeglował na ORP „Iskra”, a później pływał, m.in. na jachtach „Bosman II”, „Komandor II” i „Kaper” w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i w Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica. Na „Kaprze” wziął udział w 1988 roku w regatach The Tall Ships Races – Operacji Żagiel. Łącznie przepłynął ponad 10 000 Mm.

W żeglarstwie Antoni F. Komorowski działał również organizacyjnie. W JKMW Kotwica przez dwie kadencje był wicekomandorem. W latach 1992-1996 był członkiem zarządu i przewodniczącym Komisji Szkolenia Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (obecnego Pomorskiego Związku Żeglarskiego). Zasiadał też we władzach Polskiego Związku Żeglarskiego. Działał również m.in. w radzie naukowej Centralnego Muzeum Morskiego (obecnego Narodowego Muzeum Morskiego). Ponadto jako rektor-komendant AMW wspierał aktywność żeglarską studentów.

Żeglarstwu poświęcił również część działalności badawczej i publicystycznej. Wydał m.in. monografie „Jacht Klub Marynarki Wojennej 1958–1988” i „Jachting Zatoki Gdańskiej”, oraz liczne artykuły – np. „Tajemnice żeglugi w sztormowej pogodzie” i „Rozwój jachtowych urządzeń nawigacyjnych i ich wskaźników. Był również współorganizatorem Żeglarskich Konferencji Bezpieczeństwa.

W ostatnich latach Antoni F. Komorowski pomimo rozlicznych zajęć współpracował z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Związek wsparł wydanie jego książki „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)”. Na naszym portalu prezentowaliśmy również jego inną publikację – „Morskie drogowskazy polskiego wybrzeża”.

Za swoją działalność Antoni F. Komorowski był wielokrotnie nagradzany. Jest m.in. kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał Medal Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego, Honorową Odznakę Zasłużony Dla Żeglarstwa Polskiego, Medal Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego oraz Honorową Odznakę „Zasłużony Dla Żeglarstwa Pomorskiego”.

Poniżej prezentujemy fotoreportaż Tadeusza Lademanna z uroczystego pożegnania Antoniego F. Komorowskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0