< Powrót
12
czerwca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Arch. Jakuba Pankowskiego
Jakub Pankowski

Znani i nieznani: Jakub Pankowski

Kierowana przez niego Sekcja Żeglarska Politechniki Gdańskiej seryjnie zdobywa tytuł mistrza Polski. Jakub Pankowski od lat jest jednym z filarów żeglarstwa akademickiego na Pomorzu.

2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2010, 2009 – w tych latach Sekcja Żeglarska Politechniki Gdańskiej zdobyła, rozgrywane w klasie Omega, Akademickie Mistrzostwo Polski. Architektem tych sukcesów jest Jakub Pankowski. To właśnie on w 2002 roku stworzył sekcję.

– Otrzymaliśmy trzy dobre jachty klasy Omega, o które zabiegałem u władz uczelni – tłumaczy Jakub Pankowski. – Udało się wyłapać i namówić na pływanie w tej klasie żeglarzy, którzy przyszli na studia. Mamy też stabilny budżet. To wszystko jest najlepszą receptą na sukces.

Jakub Pankowski

Jakub Pankowski z pucharem za zdobycie Akademickiego Mistrzostwa Polski.

Przystań sekcji mieści się w Iławie, gdzie ze względu na odległość od Gdańska treningi odbywają rzadko. Dopiero w 2022 roku ma zostać otwarty nowy obiekt w Górkach Wschodnich.

Akademickie załogi z Politechniki Gdańskiej wyróżnia ich egalitaryzm – na jednej łódce współdziałają studenci i ich wykładowcy.

– Grupa jest zgrana, zawodnicy reprezentują wysoki poziom, są odpowiedzialni i chcą się rozwijać – wyjaśnia Jakub Pankowski. – A ponieważ żeglarstwo jest sportem zbliżającym ludzi, więc nie tytułujemy się magistrami i doktorami, tylko jesteśmy z sobą po imieniu. Wszyscy są równi, nikt się nie wywyższa, każdy musi zrobić swoją robotę.

Sekcja Żeglarska Politechniki Gdańskiej nie pływa jedynie w Akademickich Mistrzostwach Polski – jej członkowie startują również w Pucharze Polski w klasie Omega. W tym sezonie zgłosiła się do 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej, a jej członkowie wezmą także udział w offshorowych regatach Bałtycki Śledź. Działalność sekcji nie ogranicza się jednak do ścigania.

– W Iławie organizujemy obozy i szkolenia na podstawowe patenty żeglarskie i motorowodne – mówi Jakub Pankowski. – Teraz trochę nam pandemia przeszkadza, ale może coś się w najbliższym czasie odbędzie. Uczelnia dofinansowuje także rejsy turystyczne, śródlądowe i morskie organizowane przez studentów np. na Adriatyku, Morzu Śródziemnym czy Karaibach.

Jakub Pankowski

Za sterem jachtu „Krakus”…

Jakub Pankowski znajduje też czas na pływanie.

– Mam swój jacht od trzech lat, trzymam go w Iławie i żegluję po Jezioraku – mówi trener. – Po morzu też mi się zdarza, jachtem „Trefl”. Wcześniej, podczas studiów, ścigałem się jako załogant w Latającym Holendrze, na Tornado, Dufour C24. Później były rejsy towarzyskie po Bałtyku i nie tylko. Pływałem m.in. w okolicach Teneryfy z kapitanem Wąsowiczem na „Antice”.

Jakub Pankowski, ur. 18 kwietnia 1957 roku. Od 1972 roku członek Akademickiego Związku Sportowego. W 1979 roku ukończył Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Na początku pracował w Akademickim Klubie Morskim w Gdańsku, gdzie zajmował się dziećmi i klasami przygotowawczymi oraz w Szkole Podstawowej nr 87 w gdańskim Sobieszewie, gdzie również uczył żeglarstwa. Później rozpoczął pracę na Politechnice Gdańskiej, organizował szkolenia i obozy. W 2016 roku otrzymał tytuł Pomorskiego Nauczyciela Żeglarstwa. Jest też laureatem Nagroda im. Eugeniusza Piaseckiego, przyznawanej przez Akademicki Związek Sportowy. Od 2012 roku zasiada w Zarządzie Pomorskiego Związku Żeglarskiego, odpowiadając za żeglarstwo śródlądowe, akademickie i klasę Omega.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0