< Powrót
20
września 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Hanna Kajeta
Joanna Czerwionka wraz ze swoimi podopiecznymi.

Znani i nieznani: Joanna Czerwionka

W naszym cyklu przedstawiamy postać Joanny Czerwionki, nauczycielki i instruktorki żeglarstwa na Kaszubach.

Pracuje w Zespole Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej jako nauczycielka wychowania fizycznego. Jest szczególnie dumna z faktu, że w tym roku w tej placówce uruchomiono klasę żeglarską. Joanna Czerwionka prowadzi także zajęcia żeglarskie na jachtach klasy Optimist w Uczniowskim Klubie Żeglarskim Lamelka Kartuzy.

W klasie żeglarskiej brodnickiej szkoły, w której pracuje Joanna Czerwionka jest 16 dzieci.

– Wszystkie pochodzą z naszego obszaru – mówi. – Dwa razy w tygodniu prowadzę dzieci na Złotą Górę. To zajmuje nam około 20 minut, ale droga ze szkoły do Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu jest przepiękna. Do tej pory jeździłam nią samochodem i nie było czasu, żeby się nią zachwycić. Na szczęście teraz jest inaczej i mogę podziwiać jeziora Brodno Wielkie i Ostrzyckie.

Na Złotej Górze zawsze na grupę, której opiekunką jest Joanna Czerwionka czeka Hanna Kajeta, czyli koordynatorka centrum oraz trzech trenerów: Monika Bronicka, Paweł Kajeta i Janusz Piątkowski. Już na miejscu dzieci są dzielone na grupy i zaczynają zajęcia na wodzie.

– Korzystamy z pięknej pogody, oby była jak najdłużej – mówi Joanna Czerwionka.

Zajęcia z dziećmi, w których uczestniczy Joanna Czerwionka są prowadzone na łódkach klasy Optimist z żaglem i bez żagla, ale także na Marinerach czy SUP-ach.

Joanna Czerwionka podczas szkolenia w Górkach Zachodnich.

– Ostatnio dzieci przez dwadzieścia minut wiązały węzły żeglarskie, a kiedy ich zabrakło, to były bardzo rozczarowane – śmieje się pani Joanna. – Tak im się te zajęcia spodobały. To mnie bardzo cieszy i motywuje do pracy. Wiązania węzła płaskiego zastawiamy sobie na jesienny i zimowy czas. Teraz trzeba wykorzystać sprzyjającą pogodę.

Joanna Czerwionka kilka lat temu nawiązała współpracę z Hanną Kajetą, także komandorem UKŻ Lamelka. Tam również dwa razy w tygodniu prowadzi zajęcia żeglarskie dla dwóch grup: początkującej i średnio zaawansowanej.

– Mamy plan, by te zajęcia poprowadzić do połowy października – dodaje. – Wiele wskazuje na to, że się uda.

Jak żeglarstwo stało się ważną częścią życia Joanny Czerwionki?

– W 2016 roku kolega zaprosił mnie, wraz z przyjaciółmi, na trzydniowy rejs po Mazurach – wspomina. – Wtedy po raz pierwszy byłam na jachcie. Zachwyciłam się żaglami do tego stopnia, że kiedy wakacje się skończyły, a wójt Chmielna bardzo chciał rozkręcić żeglarstwo w tej gminie, to zgodziłam się tym zająć. Oczywiście, nie miałam pojęcia o żeglarstwie, ale zajęłam się naborem dzieci, pisaniem projektów, zdobywaniem pieniędzy a jednocześnie robiłam patent żeglarski.

Kiedy współpracę zaproponowała jej Hanna Kajeta, to szybko się na nią zdecydowała. Przez jakiś czas pracowała w Chmielnie, a w UKŻ Lamelka już zaczęła zajęcia na wodzie.

– Ucieszyło mnie, że dostałam jeszcze propozycję pracy w szkole w Brodnicy Górnej, bo mogłam to połączyć z pracą w klubie – mówi pani Joanna.

Zrezygnowała z pracy w klubie i szkole w Chmielnie i dziś stara się żeglarsko rozwijać prowadząc zajęcia w marinie na Złotej Górze. Pani Joanna, jak sama mówi, brała udział w świetnych szkoleniach żeglarskich na patent żeglarza jachtowego, sternika motorowodnego i szkoleniach na instruktora żeglarstwa organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w ramach programu “Pomorskie Żagle Wiedzy” w Gdańsku w Górkach Zachodnich. To pozwoliło jej doskonalić swoje umiejętności żeglarskie i poznać sposoby skutecznego i efektywnego przekazywania swojej wiedzy i umiejętności dzieciom, które chcą nauczyć się żeglarstwa.

Joanna Czerwionka

Joanna Czerwionka w żeglarstwie najwyżej ceni sobie kontakt z naturą. Od dziecka przepada za wodą, ale podkreśla też fakt, że żeglarstwo jest wymagająca dyscypliną sportu, a ona sama od siebie także dużo wymaga. Poza tym żeglarstwo, zdaniem pani Joanny, ma w sobie mnóstwo walorów wychowawczych. Dobrze wpływa na dzieci.

Kiedy była z dziećmi na żaglowcu „Zawisza Czarny” w ramach programu “Pomorze na morze” organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, wymarzyła sobie rejs z prawdziwego zdarzenia, by doświadczyć co to jest wachta, bicie szklanek i innych morskich zwyczajów.

– Moje marzenie się spełniło, bo udało mi się zapisać na tygodniowy rejs po Morzu Śródziemnym na żaglowcu “Kapitan Borchardt” – dodaje Joanna Czerwionka.

Mówi, o sobie, że poznawanie świata przez pryzmat żeglarstwa jest dla niej celem samym w sobie. Jest Kaszubką z pradziada na pewno, a może i dalej. Ma 53 lata, pochodzi z Chmielna, niedawno znalazła sobie kolejna pasję – kosmetykę. Dziś mieszka w Kartuzach. Cieszy się i czeka na realizacje planów wybudowania w tym mieście mariny żeglarskiej.

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2