31
Lipca 2016

Tekst:

Jędrzej Szerle

Zdjęcie:

Udostępnij

00 MP Omeg 2016 07 31 LTF 4023

Mistrzostwa Polski Omeg: Kamil Ortyl i Romuald Knasiecki z Pucharami Juliusza Sieradzkiego!

W niedzielę 31 lipca zakończyły się Mistrzostwa Polski klasy Omega o Puchar Juliusza Sieradzkiego. Po trzydniowych zmaganiach w grupie Sport najlepszy był sternik Kamil Ortyl z teamu Vector Sails Gdańsk, a w grupie Standard Romuald Knasiecki z teamu Viking Człuchów.

Ostatni dzień mistrzostw odbywał się w dobrych warunkach, choć z powodu bardzo zmiennego wiatru wyścigi były odraczane, ale ostatecznie udało się przeprowadzić oba zaplanowane biegi. W niedzielnych startach liderzy z poprzednich dni potwierdzili wysoką formę i pewnie zdobyli mistrzostwo Polski.

W grupie Sport Puchar Juliusza Sieradzkiego przypadł sternikowi Kamilowi Ortylowi z teamu Vector Sails Gdańsk, który z 10 punktami utrzymał znaczną przewagę nad przeciwnikami.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że po pięciu czy sześciu latach udało nam się zdobyć mistrzostwo - mówi Kamil Ortyl z Vector Sails Gdańsk. - Założyliśmy sobie na początku sezonu, że chcemy wygrać w mistrzostwach i Pucharze Polski. Z pierwszym nam się udało, mamy nadzieję, że w Pucharze będzie podobnie. Po wczorajszych wyścigach mieliśmy sporą przewagę punktową, więc dzisiaj musieliśmy jej po prostu pilnować.

Na drugiej pozycji uplasował się Tomasz Micewicz z teamu Procad Racing Team Gdańsk (17 punktów). Trzecie miejsce przypadło sternikowi Jakubowi Marciniakowi z AZS Politechnika Gdańska, wczoraj zajmującemu czwartą lokatę, który zwyciężył w obu niedzielnych wyścigach.

W grupie Standard Puchar Juliusza Sieradzkiego zdobył aktualny lider klasyfikacji Pucharu Polski Romuald Knasiecki z teamu Viking Człuchów (10 punktów), który ostatniego dnia mistrzostw dwukrotnie zajmował pierwsze miejsce.

- Mam opanowaną taktykę, to najważniejsze - mówi Romuald Knasiecki, sternik Vikinga Człuchów. - Nie uczyłem się pływać na Omedze, ale Cadecie, OK-Dinghy i Finnie. Na dodatek mój ojciec był trenerem, więc taktykę mam w małym palcu. Pomaga mi to bardzo mocno - mogę wykorzystać błędy przeciwników.

Drugie miejsce w klasyfikacji zajął Dariusz Bałazy z KSW „Hutnik” Pogoria z Dąbrowy Górniczej (22 punkty), a trzecie Janusz Zimer z klubu MKS Szkuner Myślibórz (28 punktów), który wykorzystał słabszą dyspozycję Jarosława Cieślaka z KW Enif Częstochowa (32 punkty).

Puchary Juliusza Sieradzkiego dla zwycięzców i medale dla teamów z trzech pierwszych miejsc wręczone zostały podczas uroczystego zakończenia mistrzostw. Żeglarze trofea odbierali z rąk burmistrza Pucka Hanny Pruchniewskiej, prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego, prezesa Polskiego Związku Klasy Omega Jerzego Nadolnego, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku Janusza Klimczuka i sekretarza Pomorskiego Związku Żeglarskiego Leopolda Naskręta.

- Chciałbym bardzo państwu podziękować za udowodnienie, że Omega jest w Polsce nie tylko klasą narodową, ale też najbardziej rodzinną i pięknie się rozwija - powiedział Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ.

Organizatorzy nagrodzili nie tylko zwycięzców - upominki powędrowały również do Macieja Maćkowiaka (9 lat) i Zenona Dązbłaża (65 lat), najmłodszego i najstarszego uczestnika regat. Prezenty otrzymali także Henryk Sierzchuła, który pływał na najstarszej Omedze, z 1976 roku, oraz sternicy najszybszych łódek z Pomorza - Kamil Ortyl i Romuald Knasiecki. Drobne nagrody rozlosowano też pomiędzy pozostałych żeglarzy.

- Imprezy w Pucku zawsze są sympatyczne, nawet kiedy, jak w tym roku, mieliśmy problemy ze zmiennym wiatrem - mówił Jerzy Nadolny, prezes Polskiego Związku Klasy Omega. - Także frekwencja, 48 łódek, była dla nas sympatycznym zaskoczeniem. Myślę, że kolejne mistrzostwa również zorganizujemy w Pucku, to wspaniałe miejsce dla klasy.

Nad przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska, z sędzią głównym Jerzym Szumowskim na czele. 

Organizatorem Mistrzostw Polski w klasie Omega o Puchar Juliusza Sieradzkiego jest Pomorski Związek Żeglarski, współorganizatorem Polski Związek Klasy Omega, a partnerem MOKSiR Puck. Patronat medialny sprawuje Żeglarski.info.

Wyniki: Sport  Standard

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji. Copyright © Fundacja Helios

Podziel się opinią