< Powrót
2
września 2019
Tekst:
Maciej Cylupa
Zdjęcie:
Gwidon Libera
1 liga

1 Liga zakończona, wiemy kto awansuje do Ekstraklasy Żeglarskiej

Zakończyły się finałowe regaty 1 Ligi Żeglarskiej. Po 4 rundach wyłoniono 3 czołowe załogi premiowane przejściem do Ekstraklasy w sezonie 2020. Awans wywalczyły Yacht Club Gdańsk, Yacht Klub Polski Gdynia i UKS Albatros Wolin!

Przed finałową rundą realne szanse na awans miały 4 kluby. W najbardziej komfortowej sytuacji był Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki) prowadzący w rankingu z bezpieczną przewagą 7 punktów. Jednak o dwa pozostałe premiowane promocją do Ekstraklasy miejsca walczyły z różnicą zaledwie jednego punktu załogi 77Racing Gdańsk, Albatros Wolin i Yacht Klubu Polski Gdynia.

YKP Gdynia zaliczył w sobotę słabszy występ i spadł w rankingu z drugiego na czwarte miejsce. W niedzielę, po roszadach w załodze, wyeliminowaniu błędów i mimo trzech kar w jednym wyścigu, załoga Rafała Sawickiego wygrała finałową rundę. Wróciła na pozycję wicelidera rankingu i zapewniła sobie awans. Konsekwentnie i równo pływający Albatros Wolin, mimo zaciekłych ataków 77Racing, utrzymał miejsce na podium. Tym samym również zapewnił sobie start w Ekstraklasie w 2020 roku. Gdańska załoga 77Racing Rafała Beckera, po doskonałym występie w sobotę, w niedzielę podczas decydujących wyścigów nie mogła znaleźć właściwego rytmu i szybkości. Mimo agresywnej walki w końcówce, nie była w stanie odrobić strat do podium.

Wyraźny postęp zaliczyły załogi Jacht Klubu Między Żaglami (Paweł Nawrocki) regularnie kończąc wyścigi w czołówce oraz kobieca załoga AZS AWFiS Gdańsk (Anna Szmul), która dzięki bardzo regularnej żegludze w niedzielę, ukończyła 4 rundę na historycznym 3 miejscu. Pierwszy raz w Polskiej Lidze Żeglarskiej kobieca załoga ukończyła regaty na podium.

Ranking Końcowy 1 Ligi Żeglarskiej
1. Yacht Club Gdańsk/HRM Racing (Małecki K, Fidecka, Sadowski, Kuszka)– 47 pkt
2. Yacht Klub Polski Gdynia/GSC Yachting (Sawicki, Szymik, Kajzer, Śleziona) – 41 pkt
3. UKS Albatros Wolin (Jaskólski, Waszkiewicz, Kryński, Laskowski)– 39 pkt
4. 77 Racing Gdańsk (Becker, Czoczys, Mroziński, Kamiński)– 37 pkt
5. AZS-AWFiS Gdańsk (Szmul, Cieśla, Murach, Wiśniewska) – 29 pkt
6. Między Żaglami Warszawa (Nawrocki, Murmyło, Wawrzewski, Byrski) – 29 pkt
7. Jachtklub Stoczni Gdańskiej (Remizowicz, Morawiec, Ruwińska, Kiczko, Kowalczyk)– 29 pkt
8. SKŻ Powidz/Electrum Sailing Team (Feret, Rzepka, Mikołajczak, Makowski)– 19 pkt
9. Lasery Zegrze (Berezowski, Kimszal P, Kimszal S, Rychlik) – 18 pkt

Regaty transmitowane były na żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej.

System SAP Sailing

Youtube

www.ligazeglarska.pl

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami technologicznymi regat są:  SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl

Partnerami regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Miasto Świnoujście, Marina Trzebież, Musto – Kees International Polska, Lotto, Polski Związek Żeglarski oraz Harken Polska, Bryt Sails, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn Żagle, W Ślizgu, portal Żeglarski.info i Centrum Żeglarskie.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ