
10 najbardziej niewiarygodnych morskich historii
Przedstawiamy dziesiątkę najbardziej nieprawdopodobnych historii morskich. Ich wybór jest oczywiście subiektywny.
Historia Stevena Callahana
Jacht Stevena Callahana zatonął, a on sam przetrwał na Oceanie Atlantyckim dryfując 76 dni na tratwie ratunkowej. Jego historia jest dowodem na to, co znaczy instynkt przetrwania.
Słyszeliście o… Stevenie Callahanie i jego dramatycznej walce?
Amerykański żaglowiec bez załogi
Kiedy na morzu znaleziono pięciomasztowiec „Carroll A. Deering”, na pokładzie nie było żywej duszy. Rzeczy były pozostawione tak, jakby załoga dosłownie przed chwilą zeszła ze statku. Żeglarzy nigdy nie odnaleziono.
Cyrk ze zwierzętami na statku
Kto by pomyślał, że cyrk może pływać na pokładzie jednostki pasażersko-turystycznej. A jednak…
Dynamitowy Potwór
Niewyjaśnione zaginięcia statków zawsze wzbudzały plotki i teorie spiskowe. W 1875 roku cała Europa podejrzewała, że za morskie wypadki odpowiada Dynamitowy Potwór.
Krakeny, czyli morskie bestie
Wspominał o nich już w swoich relacjach Pliniusz Starszy. Średniowieczni żeglarze mówili, że stwory te były tak wielkie, że łatwo można je było pomylić z wyspami.
Tajemnica “Wielkiego Duńczyka”
Bark „København” był w latach 20. XX wieku największym żaglowcem na świecie, nazywanym „Wielkim Duńczykiem”. Jego zaginięcie na przełomie 1928 i 1929 roku było jedną z największych tajemnic morskich.
Statek pogrzebowy pod ziemią
Tuż przed wybuchem II wojny światowej w angielskiej wiosce Sutton dokonano wyjątkowego odkrycia. W 2021 roku powstał o tym film fabularny „Wykopaliska”.
Słyszeliście o… najsłynniejszym anglosaskim statku pogrzebowym?
Pływające pałace cesarza Kaliguli
Miały kolorowe żagle, mieściły termy, a szalony cesarz Kaligula urządzał na nich uczty. I nie były tylko legendą. Pozostałości pływających pałaców zostały odkryte przez archeologów.
Tragedia Krzysztofa Zabłockiego
19 września 1999 roku Barbara, żona polskiego żeglarza Krzysztofa Zabłockiego, po raz ostatni rozmawiała z mężem. Zadzwonił do niej około godz. 7.
Wydobycie jachtu Roalda Amundsena
W 1930 roku w polarnych wodach północnej Kanady zatonął jacht „Maud”, na którym Roald Amundsen odbywał podbiegunowe rejsy. Udało się go wydobyć na powierzchnię.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ