< Powrót
17
listopada 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
żaglami wiedzy

1200 uczniów pod żaglami wiedzy w Pomorskim Związku Żeglarskim

9 listopada w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego rozpoczęły się warsztaty w ramach projektu „Gdańsk pod żaglami wiedzy”. Przez najbliższe pół roku w zajęciach weźmie udział około 1200 uczniów z gdańskich szkół podstawowych.

Od 2020 roku realizowany jest projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Dzięki niemu uczniowie pomorskich szkół mogą poznawać podstawowe informacje na temat żeglarstwa. 9 listopada ruszyła jego gdańska edycja – „Gdańsk pod żaglami wiedzy” – w którym biorą udział dzieci i młodzież z grodu Neptuna. Koordynatorem projektu jest Chorągiew Gdańska Związku Harcerstwa Polskiego. Warsztaty prowadzi zaś Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej w Gdyni, działająca od 2015 roku przy Pomorskim Związku Żeglarskim.

– W zajęciach uczestniczą uczniowie od II do VII klasy gdańskich szkół podstawowych – tłumaczy Leopold Naskręt, koordynator PSŻiEM. – W tym roku zaplanowanych jest dziewiętnaście spotkań, a wiosną 2023 roku kolejnych dziewięć. Warsztaty prowadzą instruktorzy z Yacht Klubu Polski Gdynia, Jachtklubu Morskiego Roda, Stowarzyszenia Port Mechelinki i Polskiego Stowarzyszenia Klasy 2020.

Żeglarskie lekcje odbywają się w nowoczesnej pracowni nawigacji i kartografii, pracowni bezpieczeństwa i asekuracji, pracowni radiokomunikacji morskiej, na symulatorze żeglarskim oraz na stanowisku budowy jachtów w stoczni Pro-Air, gdzie powstają jachty 2020.

– Dokładamy starań aby zajęcia były ciekawe i urozmaicone oraz dostosowane poziomem do wieku uczniów – dodaje Leopold Naskręt. – Młodzież wykazuje duże zainteresowanie szczególnie warsztatami z radiokomunikacji, podczas których prowadzi korespondencję na symulatorach radiowych. Z kolei w pracowni bezpieczeństwa i asekuracji poznają elektroniczne środki wzywania pomocy, np. boje EPIRB czy AIS, PLB. Dużą atrakcją jest też zakładanie mokrych i suchych skafandrów ratunkowych, kamizelek asekuracyjnych oraz wsiadanie do tratwy ratunkowej. Najwięcej zabawy jest zaś na symulatorze żeglarskim – przekazujemy dzięki niemu trochę teorii żeglowania oraz techniki sterowania i balastowania.

Łącznie w warsztatach, które potrwają do czerwca 2023 roku, weźmie udział około 1200 dzieci z gdańskich szkół.

„Gdańsk pod żaglami wiedzy” jest jednym z kilku projektów realizowanych obecnie w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej. Od przyszłego tygodnia będą kontynuowane zajęcia dla młodych gdynian w ramach programu Pomorskie Żagle Wiedzy oraz spotkania przygotowujące do konkursu o tytuł Mistrza Nawigacji. Z kolei w październiku zakończone zostały warsztaty dla młodzieży z Malborka oraz Interdyscyplinarne Zabawy Nawigacyjne na Mapie Morskiej, prowadzone dla nauczycieli gdyńskich szkół.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ