< Powrót
10
marca 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
kadr wojewódzkich
Do kadry powołani zostali także zawodnicy klasy 29er.

141 zawodników powołanych do Kadr Wojewódzkich na Pomorzu

Rekordowa liczba zawodników została powołana w tym roku do Kadr Wojewódzkich Młodzików, Juniorów Młodszych i Juniorów w województwie pomorskim.

Kadry Wojewódzkie Młodzików, Juniorów Młodszych i Juniorów, na wnioski trenerów, powołał Zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

– Pomorska Federacja Sportu przydzieliła nam o sześć miejsc więcej niż w ubiegłym roku – tłumaczy Filip Lipski, trener koordynator Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Jest to efekt rekordowej liczby punktów uzyskanych przez naszych zawodników w systemie sportu młodzieżowego. Zdobyliśmy 1474,75 punktów, poprawiając ubiegłoroczny wynik aż o 151 punktów.

Zeszły rok młodzi pomorscy zawodnicy mogą zaliczyć do udanych – zdobyli 92 medale na krajowych imprezach mistrzowskich i 28 medali mistrzostw świata i Europy. Dzięki temu Pomorze zdobyło zdecydowanie najwięcej punktów w systemie sportu młodzieżowego. Drugie w punktacji województwo warmińsko-mazurskie zdobyło 632 punkty. Najlepszym pomorskim klubem był tradycyjnie SKŻ Ergo Hestia Sopot, a kolejne miejsca zajęły Chojnicki Klub Żeglarski i Yacht Klub Polski Gdynia.

W ramach kadry wojewódzkiej będzie funkcjonowało 12 grup szkolenia w klasach objętych krajowym systemem rywalizacji sportowej PZŻ. Członkowie kadry otrzymają dofinansowanie konsultacji i zgrupowań oraz startów w krajowych regatach. Łącznie na ten cel przeznaczonych jest 337 415 zł, z czego środki Ministerstwa Sportu i Turystyki to 270 970 zł, a środki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego to 66 445 zł.

Najważniejszymi imprezami krajowymi będzie Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Pucku, mistrzostwa Polski juniorów w Pucku oraz młodzieżowe mistrzostwa Polski w Łebie, towarzyszące mistrzostwom Polski seniorów.

Młodzicy będą ścigać się po raz pierwszy w mistrzostwach Polski młodzików klasy Optimist w Giżycku i Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Nowością w tej drugiej imprezie będą wyścigi w formule sprint. Młodzicy z klas O’pen Skiff, Formuły Windsurfing Foil i Techno 293 4.0 uczestniczyć będą z kolei w mistrzostwach Polski młodzików.

Kadra Wojewódzka Młodzików

Kadra Wojewódzka Juniorów Młodszych

Kadra Wojewódzka Juniorów

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ