< Powrót
29
sierpnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Anna Komosińska
Westerplatte
Uczestnicy 44. Regat o Puchar Obrońców Westerplatte.

17 załóg rywalizowało w 44. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte

Piotr Adamowicz, Zbigniew Rembiewski i Tomasz Nagas to najlepsi sternicy w przeprowadzonych w weekend 27-28 sierpnia 44. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte.

W zorganizowanych przez Yacht Klub Północny podczas zlotu Baltic Sail Gdańsk 2022 zmaganiach wystartowało 17 załóg, które rywalizowały w trzech wyścigach – dwóch w sobotę oraz jednym z niedzielę. Jachty klasyfikowane były w klasach ORC i KWR oraz w grupie Open.

W ORC podobnie jak w poprzednim roku zwycięzcą został Piotr Adamowicz (AKM Gdańsk). Jeden z najlepszych polskich regatowców zwyciężył na jachcie „Neoprofil” we wszystkich trzech przeprowadzonych wyścigach.

– Regaty były fajne i jestem bardzo zadowolony – mówi Piotr Adamowicz. – W sobotę pierwszy wyścig odbył się przy równym wietrze około 2 B. Podczas drugiego było trochę problemów z flautą. W niedzielę na start czekaliśmy przy bezwietrznej pogodzie do 12.50. Dopiero wtedy zaczęło wiać 2-3 B. Dlatego odbył się tylko jeden wyścig.

Drugie miejsce zajął Tomasz Konnak (JKM Gryf Gdynia) na „Czarodziejce”, a trzecie Czesław Perlicki (YKP Gdynia) – nestor polskiego żeglarstwa regatowego – na „Aquili”.

Weterplatte

Fot. Anna Komosińska

W klasie KWR wystartowały dwie załogi. Pierwszy był Zbigniew Rembiewski (Sailing Factory) na „Słoni”, a drugi Jerzy Brezdeń (JKMW Kotwica) na „Hadarze”.

Dużo emocji przyniosła też rywalizacja w grupie Open. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Nagas (niezrzeszony) na „Fast Forward”, który wyprzedził Zbigniewa Gutkowskiego (niezrzeszony) na „Globe”. Trzeci był Marek Limberger (JK Conrada) na „Marco Polo”.

Wszyscy trzej sternicy – Adamowicz, Rembiewski i Nagas – zajęli także pierwsze lokaty w drugim, długim wyścigu osobno klasyfikowanym jako Puchar Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte wchodzą w skład cyklu Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, Pucharu Bałtyku Południowego i Pucharu Zatoki Gdańskiej. Organizatorem zawodów był Yacht Klub Północny w Gdańsku we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ