< Powrót
1
lutego 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl
Polskiej Ekstraklasy

20 klubów w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej 2019

Rekordową frekwencją rozpocznie się tegoroczny sezon Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Aż 20 klubów potwierdziło udział w tegorocznym sezonie, który wyjątkowo zacznie się w maju regatami kwalifikacyjnymi.

Ekstraklasa rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy otrzymują tytuł klubowego mistrza Polski PZŻ.

Pewnymi startu w Ekstraklasie może być tylko osiem czołowych klubów z sezonu 2018, pozostali wezmą udział w organizowanych 18-19 maja eliminacjach. Będzie to 12 zespołów które powalczą o cztery miejsca w Ekstraklasie. Ci którym nie uda się awansować, będą mogli wziąć udział w specjalnie organizowanej 1 Lidze i powalczyć o awans do Ekstraklasy na sezon 2020.

Jeśli w 2019 roku wystartuje 1 liga, system kwalifikacji i spadków będzie już stały przez kolejne sezony i każda nowa załoga od sezonu 2020 zacznie rywalizację od drugiej ligi. Najlepsze trzy lub cztery załogi z drugiej ligi awansują do Ekstraklasy a odpowiednio tyle spadnie z Ekstraklasy do drugiej ligi.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, 20 klubów to więcej niż przewidywaliśmy, licząc na 16-18 – komentuje Maciek Cylupa, organizator Ligi. – Spodziewaliśmy się, że z anonsowanych ponad 30 zgłoszeń w listopadzie, wiele ekip nie zdecyduje się na start z powodów kadrowych, terminowych lub finansowych. Parę ekip połączyło siły wystawiając jedną wspólną załogę. Mam nadzieję, że uda się zgromadzić sześciu dodziewięciu zespołów chętnych do startu w 1 lidze tak, aby system 2 lig zaczął działać w pełni. Jesteśmy gotowi do organizacji dodatkowych regat.

Pełna lista zgłoszeń do Ekstraklasy: 

1. Olsztyński Klub Żeglarski
2. Jeziorak Yacht Club Iława
3. SEJK Pogoń Szczecin
4. Legia Warszawa
5. Yacht Club Sopot
6. JKM Gryf Gdynia
7. Odyssey Sailing Club Warszawa
8. Podlaski Żeglarski Klub Sportowy Dżygit Białystok
9. Yacht Club Sopot 2
10. RKS Lasery Zegrze
11. SKŻ Powidz
12. Odyssey Sailing Club 2 Warszawa
13. Centrum Żeglarskie Szczecin
14. Sailing Poland
15. Giżycka Grupa Regatowa
16. KS Iskra AMW Gdynia
17. Jachtklub Stoczni Gdańskiej
18. Sztorm Grupa
19. UKS Albatros WOLIN
20. JK Między Żaglami

Kluby z pozycji 1-8 mają zapewniony start w Ekstraklasie, kluby z pozycji 9-20 wezmą udział w regatach kwalifikacyjnych.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2019:
13-14 lipca – Sopot
28-29 lipca – Gdynia
10-11 sierpnia – Świnoujście
24-25 sierpnia – Szczecin

Organizatorem Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners (Polish Match Tour), przy współpracy GSC Yachting i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Więcej informacji, regulamin i zasady można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ