< Powrót
2
marca 2016
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Konferencja inaugurująca program edukacji żeglarskiej Energa Sailing, siedzą od lewej: Maciej Szafran, koordynator programu, Maciej Ruwiński z Energa Sailing, Paweł Tarnowski, Przemysław Miarczyński, Małgorzata Białecka, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Piotr Hlavaty, komandor SKŻ Ergo Hestia.

200 dzieci z Trójmiasta rozpoczyna żeglarską przygodę

Jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą? Jak wiązać żeglarskie węzły i jak pływać na łodzi klasy Optimist lub desce windsurfingowej? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy bezpłatnych zajęć  programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing, który realizowany będzie w 10 ośrodkach w Polsce, w tym w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Dzisiaj w SKŻ Ergo Hestia Sopot odbyła się konferencja prasowa inaugurująca sopocką i gdyńską edycję programu ENERGA Sailing (inauguracja gdańska odbyła się wczoraj, 2 marca). W konferencji udział wzięli patroni programu – czołowi polscy zawodnicy w klasie RS:X: Małgorzata Białecka – mistrzyni świata 2016, Przemysław Miarczyński – brązowy medalista IO w Londynie oraz Paweł Tarnowski – mistrz Europy 2015.

Małgorzata Białecka, zawodniczka SKŻ Ergo Hestia Sopot, od kilku dni mistrzyni świata 2016 w klasie RS:X, była gwiazdą dzisiejszego spotkania. Od obecnego na konferencji prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego otrzymała gratulacje i nagrodę, również komandor klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot Piotr Hlavaty podziękował i pogratulował swojej zawodniczce. 

126 godzin w ciągu 42 tygodni od marca do października spędzi na zajęciach w ramach programu Energa Sailing każdy z młodych adeptów żeglarstwa, ucząc się podstaw tego sportu. W Trójmieście szkoleniem objętych zostanie 200 dzieci w dwóch grupach wiekowych: 7-9 i 9-11 lat. Ci pierwsi uczyć się będą pływania na łodziach klasy Optimist w ośrodku w Gdyni (100 uczestników), a ich starsze koleżanki i koledzy na deskach windsurfingowych w Gdańsku i Sopocie (50 osób w każdym z ośrodków). Zajęcia prowadzone będą przez pięć dni w tygodniu, co oznacza, że Energa Sailing to łącznie 630 godzin nauki żeglowania.

W pierwszym etapie, trwającym do końca kwietnia, uczestnicy będą poznawać teoretyczne podstawy żeglarstwa i brać udział w zajęciach ogólnorozwojowych. Natomiast od maja do października będą przekuwać teorię w praktykę podczas treningów na wodzie.

Swój wkład w żeglarską edukację najmłodszych będą mieli ci najlepsi – zawodnicy kadry narodowej Energa Sailing Team Poland. W Gdańsku patronem programu jest Piotr Myszka, w Sopocie Paweł Tarnowski, a w Gdyni Przemysław Miarczyński. Małgorzata Białecka, zawodniczka sopockiego SKŻ i świeżo upieczona mistrzyni świata w klasie RS:X została patronką programu w Warszawie.

– Cieszymy się, że możemy być przykładem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z żeglarstwem – mówi Piotr Myszka, tegoroczny mistrz świata w klasie RS:X. –  Windsurfing w Polsce jest bardzo silną dyscypliną, co pokazały choćby ubiegłotygodniowe mistrzostwa świata w Izraelu. Dlatego warto rozwijać tę dyscyplinę i inwestować w edukację żeglarską. Dzięki takiemu programowi jakim jest Energa Sailing wielu młodych ludzi ma szansę połknąć sportowego bakcyla i przeżyć naprawdę świetną przygodę.

–  Żeglarstwo to nie tylko sport ale również niesamowita szkoła charakteru – ocenia Przemysław Miarczyński, brązowy medalista olimpijski z Londynu. – Uczy wytrwałości, konsekwencji i ciężkiej pracy. Wszystko to procentuje nie tylko w sporcie ale i codziennym życiu. To ważne, aby zaszczepiać te wartości już u dzieci. Dzięki Energa Sailing można połączyć przyjemne z pożytecznym i ciekawie spędzić wolny czas, niezależnie czy ktoś zamierza kontynuować sportową karierę czy nie.

W Gdańsku zajęcia z żeglarską młodzieżą będą prowadzone na przystani gdańskiego MOSiR. Podczas przerwy wakacyjnej najlepsi i najbardziej zaangażowani uczestnicy szkolenia wezmą udział w letnich półkoloniach żeglarskich, które odbędą się w Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego w Górkach Zachodnich.

Za organizację zajęć odpowiadają regionalni koordynatorzy programu Energa Sailing. Udzielają oni zainteresowanym wszelkich informacji na temat zajęć, warunków uczestnictwa i wszelkich spraw związanych z udziałem w programie. Dane kontaktowe koordynatorów znajdują się na stronie www.edu.energasailing.pl

Dotychczas w trzech edycjach programu kompleksowej edukacji żeglarskiej wzięło udział ponad 3000 dzieci, a 9000 uczestniczyło w specjalnie zorganizowanych lekcjach żeglarskich, które jesienią każdego roku odbywają się w szkołach podstawowych w całym kraju. Dodatkowe spotkania warsztatowe z zakresu podstaw żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie i zdrowego tylu życia zostały przeprowadzone zostały w listopadzie ubiegłego roku w 90 szkołach w całym kraju.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ