< Powrót
12
grudnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tomasz Falba
Ligi
Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. Andrzej Królikowski podczas przemówienia w Senacie.

Rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej

12 grudnia Senat jednogłośnie przyjął ustawę o ustanowieniu roku 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Projekt dokumentu został wniesiony przez grupę senatorów z Parlamentarnego Zespołu do Spraw Rozwoju Dróg Wodnych w uznaniu zasług organizacji i stulecia jej istnienia.

W dokumencie czytamy m.in.: „Liga od stu lat konsekwentnie skupia się na sprawach morskich i rzecznych, na promowaniu rozwoju gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, turystyki wodnej i bezpieczeństwa powodziowego. Dba o rozwijanie świadomości morskiej polskiego społeczeństwa, umacnianie polskiego patriotyzmu i podtrzymywanie tradycji narodowych. Wiele uwagi poświęca młodzieży, m.in. organizując flisy (spływy) rzeczne i konkursy pod hasłem „Młodzież na morzu”. Działacze Ligi uczestniczyli i uczestniczą w wielu gremiach społecznych na rzecz wykorzystania walorów wodnych Polski, w tym m.in. w Parlamentarnym Zespole do spraw Rozwoju Dróg Wodnych. (…) Działania Ligi miały duży wpływ na podjęcie w 1922 roku decyzji o budowie portu handlowego w Gdyni. W środowisku Ligi rodziły się projekty portów w Tczewie, w Warszawie na Pradze i Saskiej Kępie; regulacji Wisły i tworzenia drogi wodnej Bałtyk- Morze Czarne.”

– W działania Ligi zaangażowanych jest dziś 50 tysięcy osób – mówił do parlamentarzystów prezes LMiR kapitan Andrzej Królikowski. – Chcemy budować Polskę morską. To przeświadczenie otrzymaliśmy od pionierów w osobach kontradmirała  Kazimierza Porębskiego, Antoniego Garnuszewskiego, Mariusza Zaruskiego. To ci ludzie byli filarami budowy Polski morskiej. Nie możemy zapominać o Eugeniuszu Kwiatkowskim, który dawał podwaliny nie tylko do budowy Okręgu Centralnego, ale i zagospodarowania naszego brzegu morskiego. Chciałbym skorzystać z okazji i złożyć państwu serdeczne życzenia, ale również Polsce, narodowi polskiemu i wszystkim, którzy morze znają i chcą się go trzymać. „Trzymajmy się morza” – ta myśl Stanisława Staszica jest do dziś myślą przewodnią Ligi Morskiej i Rzecznej.

Wśród członków i sympatyków Ligi jest wielu żeglarzy. Organizacja podejmuje liczne inicjatywy nawiązujących do historii polskiego żeglarstwa. Wśród nich są Święto Morza i Aleja Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, organizowane wspólnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Liga organizuje konkursy wpisujące się w ideę edukacji morską dzieci i młodzieży, a także ekspozycje i rejsy z udziałem młodych żeglarzy.

Treść przyjętego projektu uchwały Senatu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ