< Powrót
4
sierpnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski/PZŻ

260 zawodników wystartuje w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

8 sierpnia w Pucku rozpocznie się żeglarska rywalizacja w finałach XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich. W zmaganiach nie zabraknie młodych zawodników z pomorskiej kadry wojewódzkiej.

W województwie śląskim od 8 czerwca do 27 sierpnia odbywa się kolejna edycja zmagań młodych sportowców w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Nie wszystkie konkurencje rozgrywane są jednak na Śląsku – tak jest m.in. w przypadku żeglarstwa. Śląska Federacja Sportu zgodnie z rekomendacją Polskiego Związku Żeglarskiego, przychyliła się do propozycji zorganizowania tegorocznej OOM w Pucku.

W regatach XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży wystartują zawodnicy czterech klas. Najpierw, w dniach 8-12 sierpnia, w pierwszej części imprezy rywalizować będą klasy ILCA 4 U16 oraz iQFoil U17. Następnie w drugiej części – która potrwa od 15 do 19 sierpnia – do zmagań przystąpią zawodnicy klas Optimist i L’Equipe (obie U16). Łącznie w regatach weźmie udział 260 zawodników z całej Polski – 132 w pierwszej części i 128 w drugiej.

Pomorscy zawodnicy będą stanowili znaczącą część uczestników żeglarskich finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W pierwszej części imprezy wystartuje 46 pomorskich zawodników klas ILCA 4 i iQFoil, a w drugiej 58 z klas Optimist i L’Equipe. Reprezentować oni będą dziesięć klubów: Chojnicki Klub Żeglarski, Gdański Klub Żeglarski, KS AZS AWFiS Gdańsk, Łebski Klub Żeglarski, MKŻ Arka Gdynia, Na Fali Puck, Opti Gdynia, SKŻ Ergo Hestia Sopot, Yacht Klub Polski Gdynia i Yacht Klub Stal Gdynia.

– Blisko połowa uczestników regat w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży reprezentować będzie pomorskie kluby – przyznaje Filip Lipski, trener-koordynator w Pomorskim Związku Żeglarskim. – Pokazuje to pozycję naszego sportu młodzieżowego. W ubiegłym roku nasi zawodnicy zdobyli w tej imprezie 8 medali – 3 złote, 2 srebrne i 3 brązowe. Mam nadzieję na poprawienie tego wyniku.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – cz. 1

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – cz. 2

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ