< Powrót
28
listopada 2016
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Tak było na Święcie Żeglarstwa w Tczewie w 2015 roku.

3 grudnia: Kartuzy żeglarską stolicą Pomorza

Już w najbliższą sobotę 3 grudnia zapraszamy do Kartuz na Święto Żeglarstwa. Tego samego dnia poznamy również najlepszych żeglarzy Pomorza roku 2016.

Święto Żeglarstwa to całodzienna impreza, której celem jest promocja i popularyzacja żeglarstwa. Do tej pory odbyły się dwie edycje: w Wejherowie i Tczewie. Czas na Kartuzy.

Pomorski Związek Żeglarski wspólnie z władzami Kartuz i pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka organizuje wydarzenie w najbliższą sobotę, 3 grudnia, w Kartuskim Centrum Kultury przy ul. Klasztornej 1.

Impreza trwać będzie od godz. 11 do 17. W jej programie znalazły się m.in. spotkania ze znanymi żeglarzami z Pomorza. Będzie można posłuchać wybitnego żeglarza oceanicznego Romana Paszke (o godz. 11.30) i członków kadry olimpijskiej w żeglarstwie na tegoroczne igrzyska w Rio de Janeiro (o godz. 15): Małgorzaty Białeckiej (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Irminy Mrózek Gliszczynskiej (Chojnicki Klub Żeglarski), Pawła Kołodzińskiego (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Piotra Myszki (AZS AWFiS Gdańsk).

O godz. 13.30 odbędzie się projekcja filmu żeglarskiego (z lektorem) – francuskiego dokumentu „Babouchka”, o dwóch żeglarzach, którzy podjęli się wyprawy przez biegun północny katamaranem.

Święto Żeglarstwa w Kartuzach będzie również okazją do zabawy dla najmłodszych. W godz. 12-16 można popływać na sucho dzięki symulatorom żeglarskim. Pierwszy wypożyczony został z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, drugi należy do PoZŻ. Na co dzień wykorzystywany jest przez prowadzoną w Gdyni przez PoZŻ, Pomorską Szkołę Żeglarstwa i Edukacji Morskiej.

Przez cały czas trwania Święta Żeglarstwa w Kartuzach dostępne będą także wystawy pokazujące bieżącą i historyczną działalność PoZŻ oraz wybitnych żeglarzy: Juliusza Sieradzkiego, twórcę polskiej klasy narodowej, za jaką uznaje się Omegę i Zdzisława Pieńkawę, kapitana słynnego jachtu „Otago”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapraszamy miłośników żagli z Kartuz, okolic i nie tylko do odwiedzenia Kartuskiego Centrum Kultury!

Warto również dodać, że finałem Święta Żeglarstwa będzie Pomorska Gala Żeglarska – uroczystość, podczas której poznamy najlepszych żeglarzy Pomorza. Otrzymają oni nagrody PoZŻ Kryształowe Żagle za osiągnięcia w roku 2016. Początek Gali – godz. 18 (wejście tylko z zaproszeniami). 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ