< Powrót
9
listopada 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Piotr Przezdziecki
Poilhes

3000 km z Jolantą i Piotrem Przezdzieckimi po rzekach i kanałach Europy

Prawie 15 miesięcy wyprawy, pokonanie 3000 kilometrów z Gdyni do Poilhes we Francji, 319 śluz, 4 tunele i 2 podnośnie – taki jest bilans rejsu Jolanty i Piotra Przezdzieckich, opisanego w książce „Katamaranem przez rzeki i kanały Europy”.

W 2010 roku Jolanta i Piotr Przezdzieccy za niemal wszystkie oszczędności kupili katamaran, żeby móc spełnić marzenie o długim rejsie po Europie. Po kilkuletnim remoncie i długich dyskusjach nad wyborem trasy, ostatecznie postanowili rzekami i kanałami dopłynąć do Morza Śródziemnego. 9 sierpnia 2018 roku wyruszyli z Gdyni w wyprawę, która zakończyła się po niemal 15 miesiącach – 26 października 2019 roku we francuskim miasteczku Poilhes.

PoilhesPiotr Przezdziecki, oceanograf i żeglarz, który w 1989 roku na „Wojewodzie Koszalińskim” opłynął Europę, opisał rejs życia w książce „Katamaranem przez rzeki i kanały Europy”. Relacja jest bardzo dokładna – żeglarz opisuje zarówno kłopoty z katamaranem i remontowanymi śluzami, jak też uroki leniwego pływania. Nie brakuje również informacji o licznych atrakcjach, które napotykali po drodze, np. pięknej księgarni w dawnym kościele dominikańskim w Maastricht. W książce znalazło się też miejsce na kilkadziesiąt fotografii z rejsu.

Warto trzymać kciuki za Piotra Przezdzieckiego, żeby ponownie sięgnął za pióro i opisał kolejne żeglarskie przygody. A w 2020 roku pływające małżeństwo miało ich co niemiara, niestety także dramatycznych i zakończonych utratą katamaranu.

„Katamaranem przez rzeki i kanały Europy” jest dziewiętnastą książką o tematyce żeglarskiej wydaną przez Andrzeja Kowalczyka z Polskiego Ośrodka Wydawniczego we Francji. Jest dostępna bezpośrednio u wydawcy – an.ko@hotmail.fr – w cenie 35 zł.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ