< Powrót
30
marca 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Sailing Energy / Princesa Sofía Mallorca
Pucharze Księżniczki Zofii
Agata Barwińska jest jedną z uczestniczek tegorocznego Pucharu Księżniczki Zofii.

36 Polaków wystartuje w 52. Pucharze Księżniczki Zofii

W poniedziałek 3 kwietnia ponad 1200 zawodników klas olimpijskich z 67 krajów rozpocznie na Majorce rywalizację w 52. Pucharze Księżniczki Zofii. W zmaganiach tradycyjnie nie zabraknie Polaków.

Puchar Księżniczki Zofii – Trofeo Princesa Sofía – od lat jest bardzo ważnym punktem w kalendarzach sportowych żeglarzy. W tym roku znaczenie imprezy jest jednak jeszcze większe. Wszystko dlatego, że w sierpniu rozpoczynają się kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, a Puchar Księżniczki Zofii będzie dobrą okazją, żeby sprawdzić swoje umiejętności w stawce zawodników z całego świata. Nic więc dziwnego, że 52. edycja imprezy jest rekordowa – weźmie w niej udział ponad 1200 żeglarzy z 67 krajów.

Wśród zgłoszonych zawodników jest też 36 Polaków. W klasie 470 mix są to Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa/YKP Gdynia), Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (ChKŻ), w 49er Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (wszyscy KS AZS AWFiS Gdańsk), Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk / MKS Dwójka Warszawa) oraz Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus Yacht Club Olsztyn), a w 49erFX Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań). Natomiast w klasie ILCA 6 popłyną Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) i Agata Barwińska (MOS SSW Iława).

W Formuła Kite mężczyzn wystartują Jakub Jurkowski (AZS Poznań), Jan Koszowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Jan Marciniak (KS Aqua Włocławek), Michał Wojciechowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Maksymilian Żakowski (AZS Poznań) i Piotr Szymiec (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a kobiet Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń), Julia Damasiewicz (AZS Poznań), Magdalena Woyciechowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W zmaganiach nie zabraknie także naszych deskarzy w klasie iQFoil. Wśród mężczyzn wystartują Tomasz Romanowski (AZS Poznań), Paweł Tarnowski, Antoni Siwek, Kamil Manowiecki (wszyscy SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski), a wśród kobiet Pola Wawrzyniak (AZS Poznań), Maja Kuchta, Maja Dziarnowska (obie SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Zofia Noceti Klepacka (Legia Warszawa).

Zmagania w 52. Pucharze Księżniczki Zofii rozpoczną się w poniedziałek 3 (ILCA 6 i 7, 470 mix, iQFoil) lub we wtorek 4 kwietnia (pozostałe klasy), a zakończą w sobotę 8 kwietnia.

Strona wydarzenia

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ