< Powrót
24
października 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
3x100 Sailing
3x100 Sailing
Rafał Radecki przy budowie Setki.

3×100 Sailing, czyli transatlantyckie plany trójki przyjaciół

Trójka młodych warszawiaków, Edyta Krakowiak oraz bracia Rafał i Adam Radeccy, postanowiła wspólnie wybudować łódki i wystartować w 2020 roku w regatach Setką przez Atlantyk, w ramach projektu 3×100 Sailing.

Trzecia edycja regat Setką przez Atlantyk odbędzie się w 2020 roku. Ich idea jest prosta – to dwuetapowy rejs z Sagres w Portugalii na Martynikę na pięciometrowych jachtach typu Setka. Ich konstruktorem jest Janusz Maderski, pomysłodawca regat. W 2012 roku w pierwszej edycji wzięło udział dwóch żeglarzy, cztery lata później – dziesięciu. Trzecia edycja zapowiada się rekordowo, m.in. za sprawą trójki warszawiaków – Edyty Krakowiak oraz braci Rafała i Adama Radeckich, którzy zamierzają popłynąć w nich w ramach projektu 3×100 Sailing.

– Przeszło rok temu spotkaliśmy na targach żeglarskich Piotra Czarnieckiego, który pływa na Setce „Atom” – wspomina Adam Radecki. – Dowiedzieliśmy się od niego o tych jachtach. Potem Rafał wpadł na pomysł wystartowania w regatach Setką przez Atlantyk i nas przekonał.

Każdy z młodych żeglarzy ma inne doświadczenia. Edyta w wieku 18 lat miała już patent kapitański, a obecnie łączy studia z pracą skippera, pływając po całej Europie. Rafał i Adam szli ścieżką sportową, pływając m.in. w klasie 420 i 470, a później przesiedli się na większe łódki.

3x100 Sailing

Edyta Krakowiak podczas rejsu po Bałtyku.

– Żeglowaliśmy trochę po morzach, może nie na poziomie wielkich żeglarzy, ale szybko się uczymy – mówi Adam. – Często zdarza nam się pływać samotnie, lubimy ten sposób żeglugi – jest się wtedy odpowiedzialnym za wszystko.

Po podjęciu decyzji o starcie, sprawy potoczyły się szybko – na początku roku młodzi żeglarze kupili plan Setek od Janusza Maderskiego, a w maju rozpoczęli budowę łódek. Początkowo prace prowadzili w garażu na warszawskich Bielanach, następnie przenieśli się do hangaru nad Zalewem Zegrzyńskim.

– Zazwyczaj pracujemy obok siebie – każdy buduje swoją Setkę, a w razie czego dwie pozostałe osoby są do pomocy – tłumaczy Adam. – Oczywiście po wakacjach trudno się tak zgrać, żeby we trójkę przyjechać – ale na przykład ja będę w środę z Edytą, a Rafał z kolei w weekend. Mamy szczęście, że na samym początku w ciemno zgodziła się wesprzeć nas stolarnia McKapka, która dała nam dużą zniżkę.

3x100 Sailing

Adam Radecki przy budowie Setki.

Obecnie Rafał ma już kadłub w większości przykryty sklejką, Adama i Edytę ta praca dopiero czeka. W ciągu miesiąca jednak wszystkie kadłuby powinny być już zalaminowane. Wszystkie trzy Setki w czerwcu mają być gotowe do pływania. Sezon zamierzają przeznaczyć na opływanie łódek oraz na akcje marketingowe, jak serie filmików dotyczące samotnego żeglowania. Młodzi żeglarze myślą też o starcie w regatach o Puchar Poloneza.

Budowę Setek i przygotowania do projektu można obserwować na stronie 3×100 Sailing i ich profilu na Facebooku.

Edyta Krakowiak, ur. 1997 r., studentka biotechnologii na Politechnice Warszawskiej. Naukę łączy z pracą skippera – specjalizuje się w pływaniu w „głupich” terminach – na przykład w marcu po Bałtyku. Buduje Setkę o nazwie „Hero(ine)”.

Adam Radecki, ur. 1997 r., student socjologii stosowanej i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pływał na Optimiście, Cadecie 420 i 470, teraz przesiadł się na większe jachty. Buduje Setkę o nazwie „Dream Catcher”.

Rafał Radecki, ur. 2000 r., uczeń liceum. Od ósmego roku życia pływał na łódkach sportowych m.in. dwukrotnie zdobywając mistrzostwo Polski w klasie 420. Zakończył karierę zawodniczą, ale nie przygodę z żeglarstwem. Buduje Setkę o nazwie „Analog”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ