< Powrót
10
czerwca 2019
Tekst:
Ewa Górska
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Puchar Prezydenta Sopotu 2019

40 edycja Pucharu Prezydenta Sopotu rozstrzygnięta

W dniach 7-9 czerwca w Sopocie odbyła się kolejna edycja regat Puchar Prezydenta Sopotu. Najstarszej windsurfingowej imprezy rozgrywanej na akwenie morskim.

Wyścigi zaplanowane były na trzy dni, jednak w piątek 7 czerwca nie udało się nic rozegrać. Z planowanych dziewięciu wyścigów przeprowadzono sześć. Dla klas na foilach miało się ich odbyć 27, jednak warunki pozwoliły tylko na siedem dla Kitefoil i cztery dla Windfoil.

W regatach wzięło udział 178 zawodników z sześciu krajów (Polska, Litwa, Łotwa, Rosja, Białoruś i Oman). Rywalizowali w klasach RS:X, RS:X Juniorzy, Techno293, Raceboard, UKS BT 4.0, Windfoil Open i Kitefoil Open.

Fot. Robert Hajduk

W RS:X seniorów mężczyzn najlepszy był Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk). Wygrał z przewagą pięciu punków nad Przemysławem  Szybkowskim i dziewięciu nad zawodnikiem z Omanu Abdulmajeed Al-Hadrami. W RS:X 8,5 seniorek różnice punktowe w czołówce nie były tak duże i na podium stanęły dwie zawodniczki sopockiego klubu. Na najwyższym – Weronika Marciniak z dwoma punktami przewagi nad koleżanką klubową Lidią Sulikowską.

– Ścigałyśmy się razem z chłopakami – mówi Weronika Marciniak, najlepsza seniorka RS:X. – Po pierwszym dniu byłam trzecia, ostatecznie spadłam na czwarte ogólnie, ale utrzymałam prowadzenie wśród kobiet. Podczas pierwszych trzech wyścigów wiatr był stabilny, ale w niedzielę warunki były zróżnicowane, bardzo kręciło. Wiatr raz od brzegu, raz od morza, loteria. Generalnie fajna impreza, jak co roku.

W  klasyfikacji RS:X juniorów dziewcząt na najwyższym podium stanęła Karina Filip (GKŻ Gdańsk). Niżej Julia Dawidowicz (YKP Warszawa) i na trzecim miejscu Maja Kuchta ( SKŻ Ergo Hestia Sopot). W klasie RS:X juniorów mężczyzn zwyciężył Kamil Manowiecki z SKŻ Ergo Hestia Sopot. Wygrał pięć z sześciu wyścigów. Drugie miejsce z dziewięciopunktową stratą zajął Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk). Trzeci był Dawid Litwinek (KS Baza Mrągowo).

– Były to dla mnie bardzo ważne regaty, ponieważ była to druga eliminacja do mistrzostw świata World Sailing, które odbędą się w lipcu w Gdyni – podkreśla Kamil Manowiecki. – Pierwsze regaty eliminacyjne wygrałem (Puchar PZŻ) i od wyniku w Sopocie zależało czy pojadę. Te też wygrałem, co daje kwalifikację. Na mistrzostwach świata będzie po jednym zawodniku z każdego kraju, jest to bardzo prestiżowa impreza. Z dziewcząt Polskę będzie reprezentowała Karina Filip z GKŻ Gdańsk. Dla mnie warunki podczas wyścigów były OK. Ścigałem się z konkurentem z GKŻ. Gdyby wygrał, to on by pojechał na mistrzostwa. Dlatego cały czas go kryłem, nie zależało mi, żeby wygrać wyścig, ale żeby być przed nim.

Fot. Robert Hajduk

W Techno 293 7,8 mężczyzn wygrał Krzysztof Żarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), drugi był Michał Lis (KS Baza Mrągowo), a trzeci Filip Dmochowski (GKŻ Gdańsk). Wśród kobiet najlepsza była Nadia Kulik (KS Baza Mrągowo). Za nią zaś Pola Wawrzyniak (AZS Poznań) i Aleksandra Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

– Warunki były ciężkie, zmienny wiatr, w niedzielę było najtrudniej – skomentował swój start w regatach Krzysztof Żarnowski. – Wiatr przyszedł od brzegu, potem  siadło i odkręcił o 180 stopni. W sobotę byłem trzeci na remisie z drugim miejscem, a pierwszy był jeden punkt przed nami i w ostatnich wyścigach wywalczyłem zwycięstwo. Trzeba było ciężko pracować, bo mało wiało. Staram się, żeby mnie warunki nie zaskoczyły, przyjmuję to co jest i płynę jak najlepiej. Atmosfera na regatach bardzo fajna, prawie wszyscy znajomi…

W klasie Techno 293 6,8 mężczyzn na pierwszym miejscu był Maciej Popłonyk (AZS Poznań), za nim Olaf Grodzicki (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Igor Lewiński (GKŻ Gdańsk). Wśród kobiet – pierwsza Linda Falkiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot), druga Oksana Skoczypiec  i trzecia Lidia Chyrek, obie zawodniczki z GKŻ Gdańsk.

W klasyfikacji Techno 293 5,8 chłopców zwycięzcą został Amadeusz Stobiński (AZS Poznań), przed Tymonem Cajderem (UJKS Szturwał Kalisz) i Maciejem Dębkiem (AZS Poznań). Wśród dziewcząt zwyciężyła Maja Cituk (Giżycka Grupa Regatowa), przed zawodniczkami z GKŻ Gdańsk  – Marią Gushchiną i Julią Dawicką.

Najmłodsi ścigali się w klasie Techno 293 4,0. Wśród dziewcząt zwyciężyła Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), przed Mają Pomierską (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Alicją Koczorowską (AZS Poznań). Wśród chłopców najlepszy okazał się Jakub Guźlecki (KS Centrum Żeglarskie Szczecin). Drugie miejsce zajął Leon Jankowski (AZS Poznań), a trzecie Ryszard Zemfler (GKŻ Gdańsk).

Fot. Robert Hajduk

W klasie Raceboard mężczyzn regaty w Sopocie wygrał Paweł Gardasiewicz z YKP Warszawa przed Arturem Manelskim i Maciejem Sińczakiem. Wśród kobiet najlepsza była Maria Jopyk-Misiak przed Grażyną Marciniak (KW OXYO Grudziądz).

– Warunki podczas regat były specyficzne i trudne, wiatr nas nie rozpieszczał – relacjonuje Paweł Gardasiewicz. – Wiele godzin czekania na wodzie na stabilniejszy wiatr i kierunek, żeby ustawić trasę. Mieliśmy dwa razy przerwany wyścig, bo wiatr robił psikusy. Ciężko się napracowaliśmy. Niekwestionowanym liderem w tej konkurencji jest Maks Wójcik. Ale Maks miał zobowiązania rodzinne w niedzielę i nie mógł starować i dzięki temu jestem pierwszy.

Z planowanych  27 wyścigów dla klas na foilach odbyły się tylko cztery dla Windfoil  i siedem dla Kitefoil. W klasie Windfoil najlepszy był Juozas Bernotas z Litwy, przed Pawłem Dittrichem (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który miał taką samą liczbę punktów co Litwin. Trzeci był Jan Klimaszyk (ŻLKS Poznań).

W klasie Kitefoil w klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Jakub Jurkowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) przed Arkadiuszem Kusalewiczem i Jakubem Watorowskim (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Wśród kobiet najlepsza była Julia Damasiewicz, za nią Magdalena Woyciechowska i Nina Arcisz – wszystkie reprezentują SKŻ Ergo Hestia Sopot.

Dodatkowo podczas Pucharu Prezydenta Sopotu zostały rozegrane klubowe regaty w klasie Finn. Zwyciężył Borys Michniewicz, za nim Marek Kubat i Wojciech Nadolski.

Wyniki:
T293K T293M R:SX RSX8,5 Aceboard
T293 4,0 T293 5,8
Kite Windfoil
Finn

Puchar Prezydenta Sopotu to najstarsza cykliczna impreza windsurfingową w kraju. Organizatorem zawodów jest Sopocki Klub Żeglarski.

– To tradycyjna impreza, która organizowana jest już 40 raz – podsumował regaty Piotr Hlavaty, komandor klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot. – Zbliża całe pokolenia deskarzy. Mamy tu dzieci ścigające się na małych żagielkach, klasę olimpijską, jak i nowoczesny foil. Z nami jest też pierwszy zwycięzca regat  Ryszard Cybulski.

Partnerami Pucharu są miasto Sopot, Ergo Hestia oraz Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad imprezą objął magazyn Prestiż, W Ślizgu oraz portal Żeglarski.info.

Strona regat

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ