< Powrót
6
czerwca 2019
Tekst:
Ewa Górska
Zdjęcie:
SKŻ Ergo Hestia Sopot
Puchar Prezydenta Sopotu

40 edycja regat Puchar Prezydenta Sopotu startuje w piątek

Puchar Prezydenta Sopotu to najstarsza windsurfingowa impreza rozgrywana na akwenie morskim. Organizatorem jest Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot.  W tym roku regaty odbędą się w dniach 7-9 czerwca i będzie to już 40 edycja zawodów, starszych niż sam Sopocki Klub Żeglarski.

Regaty rozgrywane są „od zawsze” i są najstarszą cykliczną imprezą windsurfingową w kraju. Skład klas rywalizujących w regatach powiększał się przez lata, na początku była to tylko „jakaś” deska z żaglem.

– Puchar Prezydenta Sopotu w 1979 roku to były pierwsze regaty na morzu – wspomina prekursor windsurfingu w Polsce Ryszard Cybulski. – Pamiętam, że odbyły się na lewo od sopockiego molo. Organizowali je ci sami ludzie, którzy później zakładali klub. Były widowiskowe i obserwowane przez tłumy. Ścigaliśmy się w formule otwartej. Każdy na takim sprzęcie, jaki miał.

W tym roku rozgrywki odbędą się w klasach: RS:X, RS:X Juniorzy, Techno293, Raceboard, UKS BT 4,0, Windfoil Open i Kitefoil Open. Trasa oczywiście przy sopockim molo. W wyniku czego wyścigi będą doskonale widoczne dla kibiców. Planowane jest rozegranie dziewięciu, z wyjątkiem klas Kitefoil i Windfoil, dla których przewiduje się ich 27. Start w piątek 7 czerwca o godz. 12, zaś w sobotę i niedzielę o 11.

Partnerami regat są miasto Sopot, Ergo Hestia oraz Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad imprezą objął portal Żeglarski.info.

Zawiadomienie o regatach

Strona regat 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ