< Powrót
30
kwietnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Arkadiusz Komorowski
Pucharze KS „Zatoka” Puck
Puchar KS „Zatoka” Puck.

400 Optimiściarzy popłynie w Pucharze KS „Zatoka” Puck

W czwartek 2 maja najlepsi polscy Optimiściarze rozpoczną zmagania w Pucharze KS „Zatoka” Puck. Będą to pierwsze eliminacje do mistrzostw świata i Europy.

Regaty w Pucku są jedną z dwóch imprez, obok Pucharu Dziwnowa, wyłaniających reprezentantów Polski klasy Optimist na czerwcowe mistrzostwa Europy we Francji oraz lipcowe mistrzostwa świata w karaibskim państwie Antigua i Barbuda. Z tego powodu na Puchar KS „Zatoka” przyjedzie 167 zawodników grupy A i aż 249 grupy B.

W grupie A wystartuje m.in. Jacek Kalinowski, Jeremi Szczukowski (obaj Chojnicki Klub Żeglarski) i Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) – brązowi medaliści Drużynowych Mistrzostw Europy z 2018 roku, i Patryk Chełkowski (MBSW/UKŻR Giżycko) – trzeci zawodnik 35° Lake Garda Meeting Optimist Class we Włoszech w 2017 roku.

Zawody dla zawodników grupy A – Puchar Burmistrza Miasta Puck – rozpoczną się w czwartek 2 maja i potrwają do niedzieli 5 maja. Grupa B będzie rywalizowała o Puchar Wójta i Starosty Puckiego tylko przez dwa dni, 4 i 5 maja. Uroczyste zakończenie Pucharu KS „Zatoka” Puck zaplanowano na godzinę 17 w niedzielę 5 maja.

Strona regat

Plan przygotowań Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do mistrzostw Europy i świata w klasie Optimist

Mistrzostwa Europy – 22-29 czerwca. Trener: Karol Jączkowski, team leader: Przemysław Struś

Mistrzostwa Świata – 6-16 lipca. Trener: Jacek Turczynowicz, team leader: Artur Burdziej

W dniach 29.05-2.06 w Górkach Zachodnich odbędzie się zgrupowanie kadry w ramach Akademii PZŻ, czyli Kadry Narodowej Juniorów. Następnie 10-16.06 w Górkach Zachodnich zorganizowane zostanie zgrupowanie obydwu reprezentacji, które dla kadry na mistrzostwa Europy będzie BPS (bezpośrednim przygotowaniem startowym). Następnie 23-27.06 w Gdyni odbędzie się BPS dla kadry na mistrzostwa świata.

Mistrzostwa Świata odbywają się w tym roku na wyspie Antigua na Karaibach. W związku z tym, że wyjazd tam jest bardzo kosztowny, a finansowe wsparcie Polskiego Związku Żeglarskiego jest tylko dla reprezentacji na mistrzostwa Europy, Polskie Stowarzyszenia Klasy Optimist szuka sponsora reprezentacji na mistrzostwa świata. W zamian oferuje tytuł sponsora reprezentacji, umieszczenie jego logo na odzieży reprezentacji oraz dedykowany materiał z imprezy.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ