mat. prasowe
Rafał Czepułkowski - FotoSurf
43. edycja regat o Puchar Prezydenta Sopotu

43. edycja regat o Puchar Prezydenta Sopotu zakończona

Blisko 150 zawodników walczyło w weekend 10-12 czerwca w 43. regatach o Puchar Prezydenta Sopotu, jednej z najstarszych cyklicznych imprez na polskim morzu. Zawodnicy rywalizowali w klasach UKS BT 4.0, Techno 293, Formula Kite Open, iQFOiL Youth and Junior, Formula Windsurfing Foil, Wing Race, katamaran A–Class oraz Finn.

– W czasie regat słoneczna pogoda dopisała, trochę gorzej było z wiatrem – podsumowuje Piotr Oleksiak z SKŻ Eergo Hestia Sopot, organizator 43. edycji regat. – Podczas gdy tradycyjne klasy mogły się ścigać według planu, to klasy na foilach musiały czekać na „swoje okno”, na mocniejszy wiatr. Jednak udało się przeprowadzić wystarczającą liczbę wyścigów, aby wyłonić najlepszych. Po raz kolejny sprawdziła się formuła regat o Puchar Prezydenta Sopotu – dużo różnorodnych klas, zarówno tradycyjnych, jak i technologicznie zaawansowanych, oraz bardzo duży przekrój wiekowy – razem ścigały się dzieci, młodzież i dorośli, na różnych etapach swojej kariery sportowej. I po raz kolejny okazało się, że nasz sopocki akwen jest dla każdego doskonałym miejscem do ścigania.

IQFoil oraz Formula Kite to nowe klasy olimpijskie, które swój debiut będą miały za dwa lata na IO w Paryżu. Klasy te były licznie reprezentowane podczas sopockich regat.

IQFoil – windsurfingowa klasa, następczyni RS:X, w Sopocie ścigała się razem z Formula Foil. W tej klasie wśród mężczyzn najlepszy był Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk), drugi Michał Polak (GKŻ Gdańsk) i trzeci Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk). Wśród kobiet zwyciężyła Maja Kuchta (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W klasie Formula Kite na najwyższym podium stanął Jan Marciniak (KS Aqua Włocławek) wygrywając 11 z 16 wyścigów. Drugie miejsce zajął Piotr Szymiec i trzecie Michał Wojciechowski, obaj reprezentują SKŻ Ergo Hestia Sopot. Wśród kobiet wygrała Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń), za nią Nina Arcisz, mistrzyni świata juniorów 2022 (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Julia Morkowska (AZS Poznań).

W klasie Techno293 dzieci i młodzież uczą się żeglowania na windsurfingu i zaczynają karierę żeglarską. Podczas regat zawodnicy startowali w trzech kategoriach rozmiaru żagla: 4.0, 6.0, 6.8. W Techno293 6.8 mężczyzn najlepszy był Jan Krawczyk (MKS Dwójka Warszawa), a kobiet – Olga Krasowska (GKŻ Gdańsk). W klasyfikacji Techno293 6.0 chłopców pierwsze miejsce zajął Wojtek Gałecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a z dziewcząt Urszula Chwiałkowska (GKŻ Gdańsk). Najmłodsi ścigali się w klasie BT 4.0. Wśród dziewcząt zwyciężyła Martinique Suchocka (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Wśród chłopców najlepszy okazał się Jan Serafiński-Melsztyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W regatach o Puchar Prezydenta Sopotu po raz drugi wzięli udział zawodnicy ścigający się na katamaranach A-Class. Zwyciężył Andrzej Senkus, drugi był Jacek Noetzel i trzeci Piotr Baryżewski. Wszyscy reprezentują UKS Navigo Sopot.

W tym roku klasa Finn, była klasa olimpijska, była bardzo liczna. Rywalizację wygrał Bartosz Szydłowski (Sailing Legia Warszawa), przed Andrzejem Romanowskim (AZS Poznań) i Markiem Jarockim (AZS Poznań).

W klasie Wing Race na starcie stanęli i trenerzy, i zawodnicy. To klasa, która łączy pokolenia, oferując każdemu doskonała zabawę. Wygrał Tomasz Janiak, trener SKŻ Ergo Hestia Sopot oraz Paulina Ziółkowska (Aloha).

Wyniki

Partnerami regat były miasto Sopot, Ergo Hestia, Pomorska Federacja Sportu, Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu oraz Polski Związek Żeglarski.

Puchar Małych Żagli

Podczas regat o Puchar Prezydenta Sopotu rozegrana została także pierwsza edycja regat o Puchar Małych Żagli w klasie Techno 4.0 i 6.0. Pogoda sprzyjała rywalizacji najmłodszych zawodników, wiało 8-12 ktn, świeciło słońce, a temperatura wynosiła ok. 20 stopni C. W ciągu dwóch dni zostało rozegranych w klasie TEC 4.0 siedem wyścigów natomiast w klasie TEC 6.0 osiem. W klasie TEC 4,0 startowało24 zawodników z sześciu klubów z całej Polski, w tym trzech pomorskich klubów żeglarskich, z Łeby, Gdańska i Sopotu. W klasie TEC 6.0 ścigało się 14 zawodników.