< Powrót
31
maja 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Fb/Sail Szczecin
Dni Morza

5 scen, 5 festiwali i piękne żaglowce, czyli Dni Morza Sail Szczecin 2019

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczne święto żaglowców, czyli Dni Morza. Na mieszkańców i turystów czekać będzie cała masa atrakcji.

Od 14 do 16 czerwca Wały Chrobrego wypełnią się zarówno żaglowcami jak i animacjami, warsztatami, koncertami i stoiskami handlowymi.

– Dni Morza są już takim elementem w kulturze miasta, bez którego nie wyobrażamy sobie rozpoczęcia kolejnego sezonu wakacyjnego – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta miasta, Krzysztof Soska. – Pragnę ogłosić, że jesteśmy już w pełni przygotowani do tegorocznych Dni Morza i wchodzimy w fazę realizacyjną. Dni Morza to święto mieszkańców, szczecinian, ale także święto całej branży morskiej, więc interesuje nas szczególnie to co pływa po wodzie. Największą gwiazdą tegorocznych Dni Morza będzie „Juan Sebastian de Elcano”, hiszpański żaglowiec, który przypłynie do nas w 500-lecie wyprawy dookoła świata, którą jak pamiętamy zaczynano pod dowództwem Ferdynanda Magellana. On niestety tej wyprawy nie ukończył, ale właśnie Juan Sebastian de Elcano w 1521 roku dopłynął do Europy, po raz pierwszy okrążając glob ziemski. Mamy nadzieję, że szczecinianie z radością przyjmą gości z Hiszpanii.

Wizyta „Juana Sebastiana de Elcano” jest wyjątkowa.

Żaglowiec nie tylko w Szczecinie będzie gościł po raz pierwszy, ale także w całej Polsce. Najpiękniejszy i największy z czteromasztowców świata wpłynie do Szczecina w środę 12 czerwca o godz. 9, a pożegna się z miastem 17 czerwca. W tym roku przy szczecińskich nabrzeżach zacumują 34 żaglowce. Staną przy Nabrzeżu Starówka, Nabrzeżu Pasażerskim oraz przy Nabrzeżu Bułgarskim. Każda jednostka będzie miała swojego opiekuna – oficera łącznikowego. W trakcie Dni Morza mieszkańcy i turyści będą mieli okazję zwiedzić pokłady jednostek oraz przepłynąć się oldtimerami.

– Przygotowaliśmy także część koncertową, będzie to muzyka folkowa, szantowa – zapowiadał Jerzy Raducha z Centrum Żeglarskiego. – W związku z wizytą „Juana Sebastiana de Elcano” będziemy mieć także koncerty trzech zespołów z muzyką andaluzyjską oraz flamenco (piątek i sobota).

5 scen i 5 festiwali

Wymienia Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej. – Zaczynamy już w piątek 14 czerwca dwoma festiwalami – festiwalem literackim Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo” oraz Family Travel. Zapraszamy też na potańcówkę na Łasztownię, podczas której zagrają szczecińscy dj. Rozpoczniemy o godz. 19 i skończymy około 1 w nocy. Kolejne festiwale rozpoczną się w sobotę – III Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina oraz Samba Port Festival.

Przez trzy dni dwa brzegi Odry zamienią się w przestrzeń pełną ciekawych propozycji gastronomicznych, rękodzielniczych i rekreacyjnych. Jak co roku w ramach Jarmarku pod żaglami będziemy mogli przespacerować się między stoiskami z różnym asortymentem. A piątym festiwalem jaki zawita na Łasztownię będzie Festiwal Smaków Food Trucków.

Zmiany komunikacyjne.

Część ulic będzie całkowicie nieprzejezdna już od czwartku 13 czerwca. Przepustki  wjazdowe dla mieszkańcó1) będzie można odbierać w dniach 7-8 oraz 10-14 czerwca w Biurze Wdawania Przepustek przy ul. Jana z Kolna 6, w godz. 10-18 .

– Pierwsze zmiany nastąpią 13 czerwca, czyli w czwartek minutę po północy i będą dotyczyły m.in. ulic Kapitańskiej, Storrady, Jarowita – mówi Marcin Charęza, kierownik referatu ds. Organizacji Ruchu z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. – Zamknięta zostanie także ulica Wendy. Nowością w tym roku jest to, że do czwartku do godz. 9.00 udostępniona będzie ulica Jana z Kolna i ulica Łady w kierunku od Dubois do Mostu Długiego. W piątek rano będziemy mogli także zjechać z Trasy Zamkowej i dojechać w kierunku Stoczni. Drugi etap zamian rozpocznie się w piątek o godz. 17. Bardzo prosimy o zrezygnowanie z własnych samochodów i przyjazd na teren imprezy komunikacją miejską. Wszystkie ulice w obrębie imprezy będą wyłączone z możliwości parkowania i możliwości wjazdów.

Już od wielu lat Dniom Morza towarzyszą różne wydarzenia. Jednym z nich jest cykliczny koncert na Cmentarzu Centralnym „Tym, którzy nie powrócili z morza”. W tym roku wyjątkowo odbędzie się on wcześniej, bo już 8 czerwca, o 22. W trakcie Dni Morza będziemy także obchodzić jubileusz „Daru Szczecina” oraz odsłonimy kolejne tablice pamiątkowe na Skwerze Kapitanów.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie www.dnimorza.szczecin.eu oraz na Facebooku Sail Szczecin.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ