< Powrót
14
czerwca 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Dar Szczecina

50 lat od wodowania „Daru Szczecina”

Przepłynął 200 tysięcy mil morskich, wyszkolił niezliczoną liczbę żeglarzy i odwiedził setki portów. Dar Szczecina skończył 50 lat. Na urodzinach był tort, życzenia i prezenty. W czasie Dni Morza Sail Szczecin jubilata można podziwiać na Nabrzeżu Starówka.

„Dar Szczecina” to jacht z duszą. Kto raz stanął na jego pokładzie, zakochiwał się w tej pięknej jednostce na zawsze. Może to jego elegancka linia, może historia, może szczęście do kapitanów. Powodów jest mnóstwo, ale jedno jest pewne, obok „Daru” nikt nie przechodzi obojętnie. Z tego właśnie względu na oficjalnych obchodach 50-lecia jachtu pojawiło się wielu gości. Wydarzenie obyło się 14 czerwca w Centrum Żeglarskim.

– Cieszę się, że możemy was wszystkich tu gościć – mówił podczas uroczystości Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego. – Kapitanów, żeglarzy, przyjaciół „Daru Szczecina”. Niestety nie ma z nami szczególnie ważnej osoby dla naszego jubilata. Ona zawsze żegnała swój jacht i zawsze oczekiwała jego szczęśliwego powrotu. Matki Chrzestnej, Danusi Kopacewicz nie ma wśród nas ciałem, ale z pewnością patrzy na nas z góry i jest tu jej duch.

Matka chrzestna w kronice jachtu napisała: „Darowi Szczecina życzę dobrych wiatrów, sympatycznych załóg, znakomitych nawigatorów oraz dalekich i ciekawych rejsów”. To życzenie zdecydowanie się spełniło. Załogi pierwszych rejsów sezonu zawsze dostawały od niej ciasto drożdżowe własnej roboty. Zapach tych wypieków unosił się w powietrzu także podczas tegorocznych urodzin.

– 50 lat to kawał czasu i ogromna historia nie tylko tej jednostki, ale także żeglarstwa w Szczecinie i wszystkich ludzi, którzy żeglowali na pokładzie „Daru Szczecina” – mówił Piotr Krzystek, prezydent Miasta Szczecin. – Dziękuję wszystkim kapitanom i załogom, osobom, które mają sentyment do naszego pięknego jachtu, który jest duma Szczecina.

Dar Szczecina został zwodowany dokładnie 14 czerwca 1969 roku. Jacht do dzisiaj reprezentuje miasto na wodach mórz i oceanów na całym świecie. Ma na koncie wiele żeglarskich dokonań. Jest zwycięzcą prestiżowych, międzynarodowych regat.

Na uroczystości urodzinowej zaprezentowany został specjalny film o jubilacie. Były rozmowy z kaptanami, wspomnienia i urodzinowy tortu. Jednym z elementów obchodów jubileuszu było otwarcie wystawy „s/y Dar Szczecina. 50 lat na morzach i oceanach – 1969-2019”, którą można podziwiać na Wyspie Grodzkiej. Po zakończeniu obchodów 50 – lecia „Dar Szczecina” razem z innymi miejskimi jednostkami przypłynie do centrum Szczecina i zacumuje przy Nabrzeżu Starówka.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ