< Powrót
27
stycznia 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

50 lat pomorskiego żeglarstwa: Teofil Kaczmarek

Pomorski Związek Żeglarski ma już 50 lat. Z okazji jubileuszu przypominamy ludzi, zjawiska, imprezy, które zapisały się w jego historii.

W młodości Teofil Kaczmarek z sukcesami pływał na Omegach i Latających Holendrach, ale znany jest bardziej jako szkoleniowiec. Z pasji do pracy trenerskiej przeniósł się z Dolnego Śląska na Pomorze, a jego podopieczni byli filarami kadry Okręgu Gdańskiego. Dziś Teofil Kaczmarek jest jedną z legend Jachtklubu Stoczni Gdańskiej.

Żeglarz urodził się 17 grudnia 1930 roku w Baranowiczach, gdzie spędził pierwsze lata życia. Po zakończeniu II wojny światowej i zmianie granic, przeniósł się z rodziną do Wrocławia, gdzie skończył Technikum Energetyczne. Z branżą energetyczną związał się również zawodowo, pracując w Zakładzie Energetycznym we Wrocławiu.

Przygodę z żeglarstwem zaczął w 18. Wodnej Drużynie Harcerskiej. W latach 40. ub. wieku zapisał się do Yacht Klubu Polski, a po jego rozwiązaniu został członkiem Klubu Morskiego Ligi Przyjaciół Żołnierza, gdzie zetknął się z żeglarstwem regatowym. Początkowo pływał na Omegach, ale pod koniec lat 50. zaczął ścigać się w klasie FD – Latający Holender. Przez krótki czas pływał również w klasie 5.05.

Równocześnie zdobywał we Wrocławiu doświadczenie jako trener – w latach 50. i 60. wychował mistrzów w klasie Omega, Finn i OK Dinghy. Po zakończeniu kariery zawodniczej w 1972 roku, Teofil Kaczmarek przeniósł się z rodziną na Pomorze, gdzie podjął pracę jako trener w Jachtklubie Stoczni Gdańskiej. Nad Bałtykiem kontynuował sukcesy – dzięki jego podopiecznym Okręg Gdański zwyciężył na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży, a klub trafił do grona najlepszych klubów szkolących Finnistów.

W 1978 roku Teofil Kaczmarek został trenerem w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich przy Jachtklubie Stoczni Gdańskiej. Pod koniec lat 80., aż do przejścia na emeryturę w 1990 roku, szkolił jeszcze juniorów w klasie OK Dinghy w Czarnej Wodzie. Pod koniec lat 90. założył nad jeziorem Gowidlińskim Szkołę Żeglarstwa i zaczął promować żeglarstwo na Kaszubach, także jako zawodnik w regatach Old Boyów.

Teofil Kaczmarek za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany – m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi czy honorową odznaką Polskiego Związku Żeglarskiego. 16 stycznia 2016 roku otrzymał nagrodę Pomorskiego Trenera 50-lecia PoZŻ.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ